Prototyp najbardziej wydajnej na świecie turbiny wiatrowej produkcji GE testowany w Europie

Prototyp najbardziej wydajnej na świecie turbiny wiatrowej produkcji GE testowany w Europie
GE 2.5-120. Foto: GE press

{więcej}GE uruchomiło prototyp 2.5-120 – najbardziej wydajnej na świecie turbiny wiatrowej dużej mocy. Jednostka jest testowana w Wieringermeer w Holandii. Model 2.5-120 to pierwsza zaprojektowana przez GE niezwykle inteligentna turbina wiatrowa, czyli tzw. „brillant machine”. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają osiągnąć wyższy poziom produkcji energii oraz produktywność, dając w efekcie dodatkowe źródła przychodu dla klientów.

Zaprezentowany w styczniu model 2.5-120 wykorzystuje możliwości Internetu przemysłowego. Analiza tysięcy danych na sekundę umożliwia efektywne zarządzanie trudno przewidywalną energią wiatru czyniąc z niej regularne i pewne źródło dostaw elektryczności. Turbina integruje systemy magazynowania energii i zaawansowane algorytmy pogodowe. Jednocześnie bezpośrednio komunikuje się z sąsiednimi turbinami, technikami i operatorami.

REKLAMA

2.5-120 to pierwsza na świecie turbina wiatrowa, która pracując w warunkach niskiej prędkości wiatru łączy światowej klasy wydajność i duże zdolności produkcyjne. W porównaniu do  poprzedniego modelu, turbina notuje odpowiednio 25 i 15 procent wzrostu w obszarze wydajności i produkcji energii. 

REKLAMA

Wyższa wydajność i zwiększona produkcja oznaczają dodatkowy zysk dla operatorów farm wiatrowych zlokalizowanych na obszarach charakteryzujących się niską prędkością wiatru. Pomimo mniej sprzyjających warunków zaawansowane systemy sterowania turbiną i wirnik o długości 120 metrów pozwalają na przechwycenie większej ilości energii i zwiększoną produkcję elektryczności. Wyższa wieża – dzięki której gondolę można umieścić nawet na wysokości 139 metrów – pozwala instalować turbiny na gęsto zalesionych obszarach Europy czy Kanady.

Od dziesięciu lat GE przeprowadza walidację swoich najnowszych technologii w ścisłej współpracy z ECN, holenderskim instytutem badawczym specjalizującym się w odnawialnych źródłach energii. Do jesieni 2013 r. prototyp 2.5-120 przejdzie testy i procedury walidacyjne zgodne zarówno z najwyższymi standardami GE jak i całego sektora energetycznego.
materiał prasowy