
Polska w gronie krajów UE z najwyższymi kosztami kapitału na inwestycje w OZE
Koszt produkcji energii odnawialnej to przede wszystkim koszt inwestycyjny (CAPEX), a jedynie w małym stopniu koszty operacyjne (OPEX)...
Koszt produkcji energii odnawialnej to przede wszystkim koszt inwestycyjny (CAPEX), a jedynie w małym stopniu koszty operacyjne (OPEX)...
Przygotowanie takiego dokumentu może ułatwić realizację przyszłych projektów morskich farm wiatrowych w naszej części Morza Bałtyckiego. Bynajmniej nie przesądzi jednak o tym, że morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku powstaną
Chiński inwestor przygotowuje się do uruchomienia budowy na Ukrainie ogromnej lądowej farmy wiatrowej. Większa inwestycja tego typu została zrealizowana dotąd w Europie tylko w jednym miejscu.
Fortum podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy wiatrowej w Sørfjord, w północnej Norwegii. Farma Sørfjord jest częścią portfolio instalacji wiatrowych, które Fortum nabyło na początku bieżącego roku od firmy Nordkraft...
Wczoraj na zwołanej w tym celu konferencji prasowej przedstawiciele spółek wiatrowych skrytykowali działania Energi Obrót, która zaprzestała realizacji zawartych z nimi umów na zakup zielonych certyfikatów. Właściciele farm wiatrowych określili działania Energi m.in...
Wczoraj morskie farmy wiatrowe w Europie pobiły rekord dziennej generacji, produkując 263 GWh energii elektrycznej. Europejski sektor offshore jest jednak dopiero na początku drogi, a do znacznie większych uzysków energii mogą przyczynić się również farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim...
Należący do największego polskiego koncernu energetycznego fundusz może zainwestować w technologię małych elektrowni wiatrowych, którą opracował profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
Szwedzki koncern energetyczny w ubiegłym tygodniu oficjalnie zainaugurował pracę swojej największej lądowej farmy wiatrowej o nazwie Pen y Cymoedd, która znajduje się w Walii. Vattenfall już przygotowuje się do budowy jeszcze większej farmy wiatrowej na lądzie, która powstanie w Holandii.
W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.
Do takiego wniosku dochodzi europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope...
Spółka podała w komunikacie, że nie będzie rozwijać realizowanego w woj. podlaskim projektu wiatrowego Grabowo, a także wykonana odpis, którego wysokość szacuje na 8,2 mln zł.
Mostostal Chojnice otrzymał zlecenie na wykonanie dwóch mostków oraz 64 zestawów elementów fundamentów wież wiatrowych. Zamówienie związane jest z realizowanym na Morzu Północnym projektem morskiej farmy wiatrowej Hornsea One, która jest budowana przez Dong Energy, największego na świecie dewelopera projektów offshore.
U wybrzeży Wielkiej Brytanii zakończyła się budowa kolejnej wielkiej farmy wiatrowej. Za jej realizację odpowiada konsorcjum, w skład którego wchodzą niemiecki koncern energetyczny E.ON, fundusz Green Investment Bank oraz kanadyjska firma Enbridge.
Energa w ubiegłym tygodniu poinformowała o wypowiedzeniu umów na zakup zielonych certyfikatów, aby w ten sposób oszczędzić na kosztach realizacji tzw. obowiązku OZE. Jedocześnie jednostronnie zaprzestano zakupu certyfikatów. Taka praktyka, jak również sama przyczyna wypowiedzenia umów, wydają się jednak problematyczne.
Konsorcjum utworzone przez niemiecki koncern energetyczny innogy oraz norweski koncern Statktraft już kilka dni po ogłoszeniu wyników ostatniej brytyjskiej aukcji dla OZE, w której zabezpieczyło prawo do sprzedaży energii z ogromnej farmy wiatrowej, poinformowało o wyborze turbin, które wejdą w jej skład.