Na Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Druga największa w Europie

Na Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Druga największa w Europie
Fot. Ukrainian Wind Energy Association, UWEA

Chiński inwestor przygotowuje się do uruchomienia budowy na Ukrainie ogromnej lądowej farmy wiatrowej. Większa inwestycja tego typu została zrealizowana dotąd w Europie tylko w jednym miejscu.

Oprócz gigantycznego projektu fotowoltaicznego w Czarnobylu, którego moc ma docelowo sięgnąć 1 GW i w sprawie którego ukraińskie władze rozmawiają z zagranicznymi inwestorami, na Ukrainie ma też powstać jedna z największych lądowych farm wiatrowych na Starym Kontynencie.

Ukraińskie władze prowadzą rozmowy z chińskim inwestorem Tebian Electric Apparatus (TBEA), który chce zbudować na Ukrainie ogromną farmę wiatrową o mocy sięgającej 500 MW. Dla porównania, moc największej farmy wiatrowej, która powstała dotąd w Polsce, wynosi 120 MW. Chodzi o projekt zrealizowany w wielkopolskim Margoninie przez wywodzącego się Portugalii inwestora EDPR.

REKLAMA

Farma wiatrowa, którą na Ukrainie chcą zbudować Chińczycy, ma powstać w obwodzie mikołajowskim położonym na południu kraju.

Inwestycja, której koszt szacuje się wstępnie na 500 mln dolarów, ma zostać zrealizowana do roku 2019. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze pod koniec tego roku.

REKLAMA

Barierą w rozwoju OZE na Ukrainie pozostaje wysoki koszt kapitału, jednak ta kwestia nie będzie problemem dla TBEA, który skorzysta z finansowania udzielonego przez chińskie banki.

Według ukraińskiego stowarzyszenia wiatrowego Ukrainian Wind Energy Association (UWEA), moc elektrowni wiatrowych na Ukrainie – z wyłączeniem wiatraków znajdujących się na Krymie (w sumie 87,8 MW) – wynosiła na początku br. 438 MW. Większość z nich jest zlokalizowana w południowo-wschodniej części kraju. 

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Największa lądowa farma wiatrowa w Europie powstała kilka lat temu w Rumunii. Projekt Fantanele-Cogealac, którego moc wynosi aż 600 MW, zrealizował czeski CEZ, zachęcony atrakcyjnym systemem wsparcia producentów zielonej energii, który wówczas oferował rząd w Bukareszcie.  

red. gramwzielone.pl