Vattenfall uruchomił w Berlinie nowatorski magazyn energii

Vattenfall uruchomił w Berlinie nowatorski magazyn energii
SaltX

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall we współpracy z firmą SaltX uruchomił w Berlinie magazyn, w którym energia będzie przechowywana za pomocą soli w technologii określanej jako NCS (nano-coated salt). Ciepło wytworzone z użyciem nadwyżek energii elektrycznej trafi do berlińskiej sieci ciepłowniczej.

Firma SaltX, która opracowała technologię zastosowaną w Berlinie, tłumaczy, że dotychczas przeprowadzone testy pokazały, że może ona gromadzić do 10 razy więcej energii i na dłuższe okresy niż w przypadku wykorzystania wody. Parametry instalacji wynoszą 10 MWh i 0,5 MW.

Teraz we współpracy z Vattenfall technologia SaltX zostanie przetestowana pierwszy raz w przemysłowej skali. Jako miejsce pilotażu wybrano elektrociepłownię Reuter w Berlinie. Energia elektryczna będzie zamieniana w ciepło, które zasili sieć ciepłowniczą w stolicy Niemiec.

REKLAMA

SaltX zapewnia, że opracowana przez nią bateria NCS wytrzyma kilka tysięcy cykli ładowania i że może gromadzić energię przez tygodnie, a nawet miesiące, nie generując przy tym strat zgromadzonej energii.

Po oficjalnym uruchomieniu instalacji Vattenfall będzie teraz przez najbliższe miesiące monitorował pracę nowatorskiego magazynu energii, aby przekonać się o możliwościach zastosowania tej technologii w celach biznesowych.

Testy pilotażowej instalacji NCS w Berlinie potrwają do końca lata, a rezultaty maja zostać ogłoszone pod koniec tego roku.

Berlińska elektrociepłownia Vattenfall będzie zresztą miejscem testów kolejnej technologii „power-to-heat” z wykorzystaniem gorącej wody.

W przyszłym roku Vattenfall wyłączy tam jeden z bloków węglowych, a docelowo szwedzki koncern wycofa się z wykorzystania węgla do produkcji ciepła w Berlinie, co ma nastąpić do roku 2030.

REKLAMA

Vattenfall ma już na koncie uruchomienie kilku bateryjnych magazynów energii. Największy znajduje się w Walii.

Uruchomiony w 2018 roku przez Vattenfall bateryjny magazyn energii posiada moc 22 MW i gromadzi energię produkowaną przez należącą do Szwedów farmę wiatrową Pen y Cymoedd, która składa się z 76 elektrowni wiatrowych produkujących w skali roku 230 GWh energii elektrycznej.

Postawiony w ubiegłym roku w Walii magazyn składa się z baterii dostarczonych przez BMW i stosowanych także w elektrycznych modelach BMW i3. Baterie znajdują się w sześciu kontenerach. Ich zastosowanie pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja została zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

Inny bateryjny magazyn energii o mocy 3 MW, który dla Vattenfall dostarczył BMW, znajduje się przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu.

Wcześniej instalację o nieco mniejszej mocy Vattenfall uruchomił w Hamburgu.

W tym samym mieście nietypowy magazyn energii kosztem około 25 mln euro uruchomił pod koniec ubiegłego roku Siemens we współpracy z firmą Bilfinger. W tym projekcie nadwyżka energii odnawialnej zostanie zamieniona w ciepło poprzez ogrzanie otoczonych materiałem izolacyjnym skał. Pojemność takiego magazynu energii określono na 800 m3, a jego waga sięga tysiąca ton.

Pojemność „skalnego” magazynu sięga 35 MWh energii elektrycznej. W czasie zwiększonego popytu na energię w systemie energetycznym ciepło zostanie zamienione z powrotem w energię elektryczną dzięki turbinie o mocy 1,2 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.