Wirtualna elektrownia z udziałem 600 prosumentów

Wirtualna elektrownia z udziałem 600 prosumentów
Sonnen

Niemiecki producent domowych magazynów energii Sonnen ma już na koncie budowę pierwszych prosumenckich wirtualnych elektrowni w Niemczech i Australii. Teraz amerykański odział niemieckiej firmy tworzy pierwszą w USA wirtualną elektrownię, która obejmie osiedle powstające w stanie Utah.

W tym miesiącu rozpocznie się oddawanie do użytku pierwszych domów wybudowanych w ramach inwestycji deweloperskiej w Herriman w Utah. Domy zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne oraz domowe magazyny energii. Całość zostanie spięta w system tzw. wirtualnej elektrowni, w której będzie partycypować w sumie około 600 prosumentów – mieszkańców osiedla.

To efekt projektu Soleil Lofts realizowanego przez amerykański oddział Sonnen, lokalny koncern energetyczny Rocky Mountain Power oraz dewelopera Wasatch Group.

REKLAMA

Każdy z domów nowego osiedla w Herriman zostanie wyposażony – oprócz instalacji fotowoltaicznej – w bateryjny magazyn energii Sonnen secoLinx.

Pojedynczy magazyn energii EcoLinx posiada moc 8 kW (AC) i pojemność od 10 do 20 kWh (w modułach po 2 kWh). Producent daje gwarancje na 15 tys. cykli ładowania lub do 15 lat użytkowania.

Wszystkie baterie w ramach inwestycji Soleil Lofts utworzą sporą baterię o pojemności 12,6 MWh.

Taki potencjał będzie do dyspozycji operatora wirtualnej elektrowni – tę rolę przejmie Rocky Mountain Power, który będzie zdalnie przejmować kontrolę nad magazynami energii w sytuacji, gdy będzie można je wykorzystać do świadczenia usług na rzecz sieci – w tym do redukcji zapotrzebowana na żądanie operatora (tzw. Demand Side Response, DSR) czy błyskawicznej regulacji częstotliwości sieci w sytuacji spadku mocy w lokalnym systemie energetycznym lub jej nadmiaru.

Pierwsi mieszkańcy zaczną korzystać z paneli fotowoltaicznych i magazynów energii jeszcze w tym miesiącu, a cała inwestycja ma zostać oddana do użytku do końca przyszłego roku.

Jak zapewnia Sonnen, będzie to wówczas największa w USA wirtualna elektrownia bazująca na domowych magazynach energii.

Sonnen jest częścią grupy paliwowej Shell, która wcześniej inwestowała w niemieckiego producenta magazynów energii w ramach kolejnych rund pozyskiwania kapitału, a w lutym br. sfinalizowała przejęcie 100 proc. udziałów.

W ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku rundy finansowania Shell pozyskał około 10 proc. udziałów w Sonnen. Fundusze, wśród których znalazł się fundusz paliwowego giganta, zainwestowały wówczas w niemiecką firmę 60 mln euro.

Wcześniej, w 2016 r., Sonenn pozyskała od inwestorów 76 mln dolarów. W gronie firm, które zainwestowały w niemiecką firmę, znalazły chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

REKLAMA

Sonnen to największy europejski i jeden z największych na świecie producentów małych, bateryjnych magazynów energii, które pozwalają właścicielom instalacji fotowoltaicznych na gromadzenie nadwyżek energii nieskonsumowanej od razu i wykorzystanie ich w późniejszej porze.

Firma mająca siedzibę w Bawarii do tej pory dostarczyła już ponad 40 tys. domowych magazynów energii o mocy ponad 200 MW, głównie dla klientów w Niemczech, we Włoszech i w USA.

Ostatnio Sonnen prowadzi ekspansję w Australii, czyli na jednym z najszybciej rozwijających się na świecie rynków rozproszonej energetyki. W ubiegłym roku niemiecka firma uruchomiła tam swoją fabrykę, początkowo zatrudniając w niej 50 osób, a docelowo 430.

Jak działa wirtualna elektrownia Sonnen?

Magazyny energii dostarczone swoim klientom Sonnen może włączyć do wirtualnej elektrowni. Przejmując zdalnie kontrolę nad nimi, za odpowiednim wynagrodzeniem, można świadczyć usługi na rzecz sieci, przyczyniając się do stabilizowania jej pracy. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

Krokiem milowym w rozwoju na rodzimym rynku w Niemczech dla Sonnen miało być uzyskanie w ubiegłym roku kwalifikacji do świadczenia usług regulacji częstotliwości sieci za pomocą wirtualnej elektrowni.

W ramach stworzonego w Niemczech przez Sonnen systemu wirtualnej elektrowni jej uczestnicy – posiadający dachowe instalacje fotowoltaiczne i domowe magazyny energii – mogą dzielić się między sobą nadwyżkami produkowanej energii, korzystając z sieci dystrybucyjnej.

Oprogramowanie uczestnika tzw. SonneCommunity, który akurat posiada niedobór energii, wysyła o tym sygnał, a system wirtualnie przekierowuje do niego nadwyżki energii posiadanej przez innego członka społeczności stworzonej przez niemiecką firmę.

Ponadto operator wirtualnej elektrowni może wykorzystać – w zamian za udostępnianie uczestnikom SonnenCommunity darmowej energii – rozproszone magazyny energii do zarządzania podażą i popytem na energię, w ten sposób odpowiadając na potrzebę bilasnowania sieci i sprzedając energię za pośrednictwem giełdy w Lipsku.

Sonnen wyliczał w ubiegłym roku, że około 8 tysięcy uczestników wirtualnej elektrowni w ramach tzw. SonnenCommunity otrzymuje gratis rocznie po około 8 MWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że średnie zużycie energii przez niemieckie gospodarstwo domowe wynosi około 5 MWh, to oznaczałoby darmowe 3 MWh energii, którą np. można doładować samochód elektryczny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.