Coraz więcej domowych magazynów energii w USA

Coraz więcej domowych magazynów energii w USA
Inwestycje w magazyny energii w USA (w MWh) / Wood Mackenzie

Chociaż miniony kwartał nie był najlepszy jeśli chodzi o całkowitą pojemność oddanych do użytku bateryjnych magazynów energii, w segmencie domowych baterii amerykański rynek odnotował rekord.

Pojemność bateryjnych magazynów energii, które powstały w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale 2020 roku, wyniosła w sumie 288 MWh i była o 38 proc. wyższa od zanotowanej w pierwszym kwartale. Moc zainstalowanych magazynów w minionym kwartale wyniosła 168 MW. Jednak nie był to najlepszy kwartał w historii tego rynku w USA.

Lepsze okazały się pierwszy kwartał 2017 r., czwarty kwartał 2018 roku, a także czwarty kwartał 2019 r., o czym decydowały inwestycje z segmencie „front-of-meter”, a więc przemysłowych magazynów energii montowanych „przed licznikami”.

REKLAMA

W drugim kwartale 2020 r. ten segment odpowiadał za 1/3 zainstalowanej pojemności i za 1/2 mocy nominalnej.

Wynik wypracowany w tym segmencie w drugim kwartale to zasługa głównie uruchomienia w Kalifornii pierwszego etapu obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii pod względem zainstalowanej mocy. W czerwcu inwestor LS Power uruchomił cześć baterii o mocy 62,5 MW w projekcie Gateway, którego obecna moc liczy już 250 MW.

Swój najlepszy kwartalny wynik w historii rynku magazynów energii w USA w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. odnotował jednak segment domowych magazynów energii montowanych „za licznikiem”.

W drugim kwartale w domach Amerykanów pojawiły się bateryjne magazyny o łącznej mocy 48,7 MW i pojemności 112 MWh, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału.

REKLAMA

WoodMackenzie podkreśla, że wzrost w segmencie domowych magazynów nastąpił mimo odnotowanego w USA w drugim kwartale spowolnienia w inwestycjach w domowe elektrownie fotowoltaiczne.

Łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. W tym wyłącznie ostatnim kwartale ubiegłego roku zainstalowano urządzenia o łącznej mocy 40,4 MW i pojemności 90,3 MWh, co było dwukrotnie lepszym wynikiem od zanotowanego w analogicznym kwartale 2018 roku.

Całkowita wartość inwestycji w bateryjne magazyny energii w USA wyniosła w 2019 roku według Wood Mackenzie 712 mln dolarów, a w tym roku ma sięgnąć nawet 2 mld dolarów.

Daniel Finn-Foley z WoodMackenzie, zakłada, że realizowane obecnie inwestycje zapowiadają dużo lepszą drugą połowę roku, w efekcie której w całym 2020 roku oddane mają zostać do użytku baterie o dwa razy większej mocy niż uruchomiona w 2019 roku.

Z kolei na rok 2021 analityk Wood Mazkenzie zapowiada przekroczenie mocy 3,7 GW w nowych instalacjach, co byłoby siedmiokrotnie lepszym wynikiem niż osiągnięty w 2019 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.