Nowy magazyn energii od fińskiej firmy Wärtsilä

Nowy magazyn energii od fińskiej firmy Wärtsilä
Wärtsilä

Wärtsilä poinformowała o pozyskaniu zamówień na nową generację opracowanych przez siebie bateryjnych magazynów energii o nazwie GridSolv Quantum.

Pierwszy kontrakt zakłada dostarczenie bateryjnego magazynu o mocy 9 MW i pojemności 15,6 MWh do miasta Martinsville w amerykańskim stanie Wirginia, gdzie będzie wspomagać pracę lokalnego systemu energetycznego.

Oprócz działalności w zakresie redukcji popytu na żądanie i ograniczania szczytowego zapotrzebowania na moc, magazyn ma świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci.

REKLAMA

Dostawa magazynu ma zostać przeprowadzona w drugiej połowie przyszłego roku, a władze miasta Martinsville zakładają, że uruchomienie baterii zmniejszy koszty zarządzania lokalnym systemem energetycznym, który obsługuje około 13 tys. odbiorców.

Wczoraj Wärtsilä poinformowała o jeszcze większym zamówieniu na magazyn o mocy 90 MW i pojemności 90 MWh, które miał złożyć niewymieniony z nazwy azjatycki inwestor. Ten magazyn ma zapewnić dodatkową elastyczność systemowi energetycznemu, zwiększając możliwości integracji odnawialnych źródeł energii. 

W magazynach GridSolv Quantum zostanie zastosowane oprogramowanie GEMS umożliwiające optymalizację ich pracy, które opracowała przejęta kilka lat temu przez Wärtsilä amerykańska firma Greensmith Energy. GEMS ma reagować na bieżącą sytuację w zakresie podaży i popytu na energię w czasie około 100 milisekund, podejmując decyzje z uwzględnieniem rozwiązań z zakresu tzw. machine learning. 

REKLAMA

Finowie podkreślają, że dzięki modularnej budowie, z ich magazynów energii można tworzyć większe systemy o mocy liczonej w setkach MW i pojemności przekraczającej 1 GWh.

Wärtsilä zapewnia, że dostawa na miejsce inwestycji gotowych, złożonych w fabryce magazynów ma skracać czas potrzebny na instalację i uruchomienie o 40-50 procent w porównaniu do dotychczas oferowanych magazynów, redukując przy okazji koszty inwestycji.

Dodatkowo zaletą technologii opracowanej przez fińską firmę ma być możliwość zastosowania różnych rodzajów baterii, w tym obecnie proponowanych baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP).

Wärtsilä do tej pory uczestniczyła w budowie źródeł wytwórczych o łącznej mocy ponad 72 GW. W ubiegłym roku firma zatrudniająca około 19 tys. osób w ponad 80 krajach wypracowała przychody na poziomie 5,2 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.