Energa uruchomi bateryjny magazyn energii na farmie PV

Energa uruchomi bateryjny magazyn energii na  farmie PV
Energa

Na farmie fotowoltaicznej pod Toruniem, którą kilka lat temu zbudowała Energa i która przez dłuższy czas była największym tego rodzaju obiektem w Polsce, powstanie bateryjny magazyn energii.

Inwestycja w bateryjny magazyn energii zostanie przeprowadzona na famie fotowoltaicznej o mocy 3,77 MW, która znajduje się w Czernikowie pod Toruniem.

Projekt ma zostać zrealizowany w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu Smart Grid i jak informuje Energa – ma na celu zapewnienie stabilności i elastyczności lokalnego systemu dystrybucyjnego. Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Magazyn zostanie wykonany z technologii litowo-jonowych, jego moc wyniesie 1 MW, a pojemność 2 MWh. 

O budowie magazynu energii w Czernikowie Energa poinformowała w opublikowanym kilka dni temu raporcie finansowym za 2020 r., nie podając jednak, kiedy inwestycja wejdzie w fazę operacyjną. 

W ramach projektu Smart Grid ma zostać ponadto uruchomiony system sterowania ruchem sieci elektroenergetycznej SCADA z modułem lokalizacji awarii, co umożliwi skrócenie czasu napraw.


REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Czernikowie to na razie największa instalacja PV w grupie Energa. W przygotowaniu są już jednak znacznie większe projekty.

To realizowany w wielkopolskiej gminie Przykona projekt Gryf o mocy 19,83 MW, dla którego Energa uzyskała gwarancje sprzedaży energii w aukcji z grudnia 2020 r.  W tym regionie Energa przygotowuje jeszcze większy projekt  – o nazwie Mitra i docelowej mocy 100 MW – który jest obecnie na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych.

Największy bateryjny magazyn energii w portfelu Energi został uruchomiony w 2020 roku we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz partnerami z Japonii. Instalacja znajduje się na farmie wiatrowej Bystra.

Hybrydowy magazyn energii na farmie wiatrowej Bystra jest jednocześnie największym magazynem energii w Polsce. Stanowi połączenie dwóch rodzajów baterii: litowo-jonowych (1 MW, 0,47 MWh) o doskonałej charakterystyce mocy wyjściowej oraz baterii kwasowo-ołowiowych (5 MW, 26,9 MWh) o niskich kosztach jednostkowych na jednostkę pojemności, skonfigurowanych dla osiągnięcia optymalnego poziomu wydajności.

Swój pierwszy bateryjny magazyn energii – będący jednocześnie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – Energa uruchomiła już w 2016 r. w pobliżu Pucka. Moc jednostki wykonanej z baterii litowo-jonowych wynosi 0,75 MW, a jej pojemność sięga 1,5 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.