Litwini mają pierwszy bateryjny magazyn energii

Litwini mają pierwszy bateryjny magazyn energii
Litgrid

Litewski operator sieci przesyłowej Litgrid uruchomił bateryjny magazyn energii o mocy 1 MW i pojemności 1 MWh. Ten projekt to dopiero wstęp do dużych inwestycji w obszarze magazynowania energii, które zostaną zrealizowane na Litwie w najbliższych 12 miesiącach.

Inwestycja zrealizowana przez Litgrid to nie tylko pierwszy bateryjny magazyn energii na Litwie, ale także w regionie Państw Bałtyckich.

Co ciekawe, magazyn w Wilnie został podłączony bezpośrednio do sieci przesyłowej, z którą będzie współpracować, absorbując nadwyżki mocy czynnej i biernej. Urządzenie ma posłużyć do zebrania doświadczeń w zakresie współpracy tego rodzaju jednostek z systemem przesyłowym.

REKLAMA

Litewski minister energii Dainius Kreivys podkreśla, że tego rodzaju inwestycje są kluczowe w procesie synchronizacji systemu energetycznego Litwy z systemem europejskim.

Obecnie mamy wyjątkową sytuację na Litwie. Jesteśmy w trakcie synchronizacji i przygotowań do przejęcia zarządzania nad wszystkimi parametrami systemu elektroenergetycznego. W trakcie jest rozwój odnawialnych źródeł energii, przygotowywane są ambitne projekty bateryjne. To wszystko tworzy idealne środowisko dla wykorzystania bateryjnych magazynów, aby gromadzić nadwyżki energii odnawialnej, ale również, aby wykorzystać je do zapewnienia stabilnego funkcjonowania systemu przesyłowego. To jest cel tego projektu – komentuje Dainius Kreivys.


REKLAMA

Litgrid ma sprawdzać zastosowanie magazynu w kilku obszarach stabilizowania sieci – wykorzystując m.in. wirtualną inercję, zapewniając utrzymanie właściwej częstotliwości czy oferując funkcję black startu.  

Magazyn zainstalowany na Litwie bazuje na technologii dostarczonej przez firmę Fluence należącą do Siemensa i amerykańskiego AES Company.

Jak podawał Fluence, magazyn na Litwie ma działać zgodnie z koncepcją określaną jako Virtual Transmission Lines (VTL). Ma to być jeden z pierwszych magazynów energii w Europie, w których będzie testowana funkcja VTL.

Docelowo Litwini chcą wspierać swój system przesyłowy bateryjnymi magazynami o mocy 200 MW i pojemności 200 MWh. Taki potencjał ma zostać zrealizowany w formie 4 jednostek bateryjnych w różnych lokalizacjach. Wszystkie mają zostać uruchomione do października przyszłego roku.

Zgodnie ze strategią energetyczną Litwy, do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.