Najważniejsze wskazówki dotyczące komercyjnego magazynu energii

Najważniejsze wskazówki dotyczące komercyjnego magazynu energii
Memodo

Ceny szybują w górę i wszyscy poszukujemy sposobów na zmniejszenie kosztów. Coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która zapewni mniejsze rachunki za prąd. W wielu przypadkach oczywistym rozwiązaniem wydaje się komercyjny magazyn energii. Firma Memodo od lat pomaga w doborze odpowiednich systemów magazynowania energii oraz posiada w swojej ofercie produkty najlepszych marek takich jak BYD, SMA czy INTILION. Teraz podpowiada, na co zwrócić uwagę przy doborze pierwszego komercyjnego systemu fotowoltaicznego

Komu opłaca się komercyjny magazyn energii?

 • Zwiększenie autokonsumpcji – komercyjne akumulatory magazynują czasowo energię wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną, co umożliwia zwiększenie własnego zużycia i obniżenie kosztów energii elektrycznej pobieranej od operatora sieci, szczególnie w czasie rosnących cen. Jest to rozwiązanie dla firm, którym zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, a jednocześnie kreacji swojego wizerunku jako nowoczesnego przedsiębiorstwa dbającego o środowisko.
 • Peak-shaving – operator określa opłaty za korzystanie z sieci na podstawie maksymalnego zużycia energii elektrycznej przez dane przedsiębiorstwo. Magazyn energii kompensuje potencjalne obciążenie szczytowe i zapobiega przekroczeniu mocy umownej, co w praktyce obniża rachunki za prąd i chroni przed dodatkowymi kosztami. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw przemysłowych, zwłaszcza produkcyjnych i energochłonnych.
 • Zasilanie awaryjne – w przypadku awarii zasilania akumulator może nadal dostarczać energię elektryczną do podstawowych technologii produkcji poprzez zapewnienie źródła rezerwowego. Zapobiega to nadmiernemu zużyciu lub uszkodzeniu urządzeń, co może nastąpić podczas niekontrolowanego wyłączenia. To rozwiązanie szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw i instytucji publicznych wymagających ciągłej pracy, takich jak szpitale, serwerownie, chłodnie, firmy produkcyjne itp.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

REKLAMA

 • Odpowiednia identyfikacja wymagań klienta – to wydaje się oczywiste, jednakże przy komercyjnej instalacji fotowoltaicznej niekoniecznie takie jest. Należy przede wszystkim określić wielkość magazynu, w czym pomoże profil zużycia energii, który firma może uzyskać od operatora sieci. Co istotne, większość magazynów jest skalowalna, ale nie wszystkie posiadają funkcję backup.
 • Rezerwacja z wyprzedzeniem – nie ma konieczności tłumaczyć, z jak ogromnymi problemami z dostępnością produktów boryka się obecnie branża fotowoltaiczna. Na komercyjne magazyny energii, podobnie jak na wszystkie akumulatory, należy czekać kilka miesięcy. Ważne jest właściwe informowanie klienta – magazyn energii jako towar deficytowy staje się – jak luksusowe auto – produktem, który trzeba zamówić wcześniej.
 • Oszczędzaj koszty dzięki odpowiedniemu falownikowi – podobnie jak w przypadku mniejszych systemów fotowoltaicznych, wybór odpowiedniego falownika odgrywa również rolę w komercyjnych systemach fotowoltaicznych. Należy upewnić się, z jakimi falownikami kompatybilny jest dany magazyn energii. Pomogą w tym m.in. bezpłatne narzędzia do planowania oferowane przez producentów.
 • Komercyjny magazyn energii bez fotowoltaiki też się opłaca – zaletami takiego rozwiązania jest np. skorzystanie z różnic w cenach prądu w taryfach nocnej a dziennej. Innymi słowy: magazyn ładuje się w nocy, gdy ceny prądu są niższe, a następnie jest wykorzystany w ciągu dnia w godzinach szczytu. Może też pełnić funkcję typowego backupu, który gromadzi energię i wykorzystuje ją wyłącznie w przypadku awarii. Przy takim rozwiązaniu wystarczy falownik wbudowany w magazyn energii.
 • Bezpieczeństwo i stan prawny – w Polsce istnieje obowiązek rejestracji magazynów energii o mocy pojemnościowej powyżej 50 kWh w terminie 7 dni od dnia oddania urządzenia do eksploatacji. Obowiązek prowadzenia takiego rejestru spoczywa na operatorze systemu energetycznego i to właśnie do niego należy złożyć taki wniosek.
 • Bezpieczeństwo – kolejnym kosztem systemów PV jest ochrona przeciwprzepięciowa DC lub AC. Niektóre falowniki komercyjne mają to wbudowane w standardzie. Wielu producentów oferuje również ochronę przeciwprzepięciową jako opcjonalne akcesorium, które po prostu montuje się w falowniku. To rozwiązanie jest tańsze niż zewnętrzna skrzynka z ochroną przeciwprzepięciową.

Jaki komercyjny magazyn energii wybrać?

W ofercie dystrybutora fotowoltaiki, firmy Memodo, znajdują się rozwiązania najbardziej znanych producentów takich jak BYD, SMA czy INTILION. Każde z nich charakteryzuje się czymś innym i spełnia inne wymagania.

 • BYD – do projektów powyżej 100 kWh

Ten komercyjny system magazynowania energii firmy BYD jest wydajnym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie własnego zużycia oraz peak-shaving lub kombinacji obu funkcji. Maksymalna moc 88 kVA i pojemność aż 233 kWh pozwala wyłapywać szczytowe wartości mocy w cyklach do 160 minut. Główne zalety: długa gwarancja, solidny system, długoletnie doświadczenie na rynku komercyjnych baterii, skalowalność nawet do 20 systemów po 233 kWh każdy.

Memodo

REKLAMA

 • SMA – do projektów do 100 kWh

Magazyn energii SMA Storage Business to rozwiązania optymalne do każdego zastosowania. Jego zaawansowana, zoptymalizowana kosztowo konstrukcja zapewnia niezrównaną wydajność bez poświęcania mocy i jakości. Jest integralny z systemem SMA ennexOS oraz posiada możliwość rozbudowy modułowej do zakresu MW.

Memodo

 • INTILION – z możliwością backupu

INTILION proponuje dwa magazyny – INTILION scalebloc power boost (25 kW, 73 kWh/50 kW, 73 kWh/68.5 kW, 73 kWh) oraz INTILION scalestac (25 kW, 154 kWh/100 kW, 154 kWh/100 kW, 308 kWh), obydwa all-in-one z akumulatorem, falownikiem i wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. Ponadto INTILION scalebloc power boost można zamontować na zewnątrz. Najważniejszą zaletą tych systemów magazynowania energii jest możliwość backupu, jednakże taki projekt wymaga wcześniejszej konsultacji z działem technicznym producenta. Umożliwia skalowalność systemu do MW.

Memodo

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje związane z magazynami energii oraz innymi produktami PV, zapisz się do newslettera Memodo: https://www.memodo.pl/zapisz-sie-do-newslettera.


artykuł sponsorowany