W ciągu roku magazynowanie energii zdrożało o 25%

W ciągu roku magazynowanie energii zdrożało o 25%
Żródło: Wärtsilä

Według doniesień finlandzkiej grupy Wärtsilä, jednego z czołowych dostawców bateryjnych magazynów energii (BESS), koszty takich inwestycji wzrosły o 25 proc. rok do roku. W największym stopniu za całkowity wzrost kosztów BESS odpowiedzialny jest wzrost cen ogniw bateryjnych.

W wywiadzie dla Energy-Storage.news Andy Tang z firmy Wärtsilä powiedział, że w ciągu ostatniego roku koszty związane z budową systemów bateryjnego magazynowania energii wzrosły o 25%.

Jakie są przyczyny?

REKLAMA

Przyczyn aktualnego zjawiska upatruje się zarówno w postcovidowych ograniczeniach logistycznych w poszczególnych łańcuchach dostaw jak i w związanych z pandemią opóźnieniach mających miejsce przy otwieraniu kolejnych kopalni, które zapewniłyby pokrycie wzrostu na surowce wykorzystywane przez przemysł bateryjny.

Wskazuje się także na niedoszacowanie dynamiki wzrostu popytu na magazyny energii w sektorze elektromobilności.

Między innymi powyższe czynniki spowodowały, że powszechnie wykorzystywany do produkcji baterii lit w pewnym momencie zanotował nawet pięciokrotny wzrost ceny.

Koszty rosną

Andy Tang, wiceprezes Wärtsilä w zakresie magazynowania i optymalizacji energii, jako realny przykład wzrostu CAPEX-u podaje litowo-jonowy system magazynowania energii o mocy 50 MW, który jego grupa dostarczyła ostatnio dla projektu realizowanego przez brytyjską firmę Pivot Power.

REKLAMA

W ramach Energy Superhub Oxford Pivot Power uruchomił w Oxfordzie hybrydowy system magazynowania energii oparty na litowo-jonowych oraz wanadowych bateriach. Jak twierdzi Tang, w przypadku systemu litowo-jonowego o mocy 50 MW, który dostarczyła Wärtsilä, ogniwa akumulatorowe stanowią około 50 proc. kosztów całego systemu. Tymczasem wraz ze wzrostem cen surowców, koszt samych ogniw akumulatorowych w porównaniu do cen z zeszłego roku podskoczył o 70 proc.

Przedstawiciel fińskiej firmy w rozmowie z Energy-storage.news podkreślił, że dostawcy ogniw przenoszą każdy wzrost kosztów na firmy zajmujące się dostawą magazynów, a te muszą przenosić wyższe koszty na klientów.

Potrzebna alternatywa

Być może w związku z rosnącymi cenami litu, przemysł zacznie przestawiać się na inne technologie magazynowania energii. Innowacyjne rozwiązanie w tym zakresie przedstawiła niedawno szwedzka grupa Azelio, która opracowała system do długoterminowego magazynowania energii elektrycznej oparty na stopie aluminium, podgrzewanym do 600 st. Celsjusza. System o nazwie TES.POD, oprócz magazynowania i dostarczania energii elektrycznej ma również dostarczać energię cieplną w zakresie temperatur od 55 do 65 st. Celsjusza.

Azelio już otrzymała pierwsze zamówienie na swój system TES.POD od Handi Stop Market z Fresno w Kalifornii. System magazynowania energii będzie współpracował z instalacją fotowoltaiczną i wspólnie z nią ma zapewnić około połowę rocznego zapotrzebowania na energię tego przedsiębiorstwa. 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.