Fotowoltaika w net-billingu – magazynowanie energii i dofinansowania

Fotowoltaika w net-billingu – magazynowanie energii i dofinansowania
ZCS Azzurro

Po wprowadzeniu nowego systemu rozliczeń energii liczba montowanych instalacji fotowoltaicznych spadła. Jest to spowodowane najprawdopodobniej medialnym szumem, dezinformacją i podważaniem opłacalności instalacji przy nowym systemie rozliczania.

Oczywistością jest fakt, że instalacje z magazynami energii są droższe od standardowych, jednak przy nowych założeniach posiadanie instalacji magazynującej energię przyspiesza zwrot inwestycji. Sam okres zwrotu jest wydłużony, w dłuższej perspektywie przyniesie on nam jednak większe oszczędności. Dodatkowo często przy takiej instalacji zyskujemy funkcję zasilania awaryjnego, która jest bardzo praktycznym dodatkiem.

ZCS Azzurro to nie tylko falowniki hybrydowe i magazyny energii, to także kompleksowe wsparcie przedsprzedażowe jak i posprzedażowe.

REKLAMA

Do inwestowania w hybrydowe instalacje z magazynem energii zachęca krajowy program dopłat „Mój Prąd 4.0”. Oprócz krajowego programu istnieje także wiele lokalnych działań wspierających takie inwestycje.

Poniżej przedstawiamy zestawienie programów, które naszym zdaniem zasługują na specjalne wyróżnienie i szczególną uwagę ze strony potencjalnych beneficjentów. Warto sprawdzić, jakie dotacje możecie zyskać w swoim regionie!

Lista lokalnych dotacji na fotowoltaikę:

Dotacja: Pomorze – dla firm mikro i małych firm z terenu woj. pomorskiego

Poziom dotacji: 70%
Wielkość dotacji: do 160 000 zł
Dotacja dla: mikro i małych firm (do 49 pracowników)
Dotacja na zakup np.: maszyn, oprogramowania, wyposażenia, OZE, zmianę procesów usługowych lub produkcyjnych, inwestycje modernizacyjne

Wymagania: firma musi posiadać odpowiednie PKD i działać nieprzerwanie co najmniej od 1.01.2019

Dotacja: Łódzkie – dla firm mikro, małych i średnich firm z terenu woj. łódzkiego

Poziom dotacji: 85%
Wielkość dotacji: 300 000 zł
Dotacja dla: mikro, małych i średnich firm (do 249 pracowników)
Dotacja na zakup np.: maszyn, oprogramowania, wyposażenia, OZE (pompy ciepła, rekuperacja, fotowoltaika), zmianę procesów usługowych lub produkcyjnych, inwestycje modernizacyjne

Wymagania: firma musi posiadać odpowiednie PKD i działać nieprzerwanie co najmniej od 1.01.2019

Dla firm działających wyłącznie w trybie dziennym, tzn. od 8:00 do 16:00, magazyn energii nie będzie potrzebny. Produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia jest zużywana na bieżąco.

Magazyny energii natomiast pozwalają wykorzystać energię później, co za tym idzie pomogą uniknąć sprzedaży energii w niskiej cenie oraz zakupu jej w po wysokich stawkach. Ceny dynamiczne można podejrzeć np. tutaj

Poniżej widzimy wykres przedstawiający średnie ceny energii elektrycznej za 1MWh w poszczególnych kwartałach tego roku.  Kwartał 3 obejmuje ceny do 10.08.2022.

REKLAMA

Źródło danych do wykresu

Różnice w cenie zakupu i sprzedaży 1MWh przedstawiają się w następujący sposób.

  

Zwróćmy uwagę na dane z trzeciego kwartału zaznaczonego na wykresie kolorem szarym. Różnica pomiędzy zakupem energii o godzinie 14 a 21 to aż 1123,72 zł.

Jeśli znamy profil zużycia naszej firmy i jest to na przykład chłodnia, która pobiera olbrzymie ilości energii to magazyn energii możemy zaprogramować tak, aby naładować go energią z sieci, kiedy ta jest najtańsza, a wykorzystać, kiedy jest najdroższa. Bardzo łatwo jest policzyć, ile zaoszczędzimy na takim procesie. Upraszczając, wystarczy pomnożyć wykorzystaną pojemność magazynu razy różnicę ceny. Mnożymy wynik razy okres gwarancji magazynu energii i już wszystko wiemy.
Inwestycja zwróci się przed upływem 10 letniej gwarancji jeśli przyjmiemy 10% wzrost ceny prądu rocznie. Magazyny w technologii LFP będą działać znacznie dłużej, aż do 7000 cykli.

Oczywiście skupiliśmy się na najbardziej aktualnych danych, poprzednie kwartały nie wyglądają aż tak zachęcająco, jednak w najbardziej optymistycznym scenariuszu nikt nie będzie zakładać spadku cen energii elektrycznej. Cena będzie rosnąć a różnica będzie się zwiększać. Taki scenariusz spowoduje, że inwestycja w magazyn energii będzie się zwracać jeszcze szybciej. Dokładny czas zwrotu jest bardzo trudny do przewidzenia – nie wiemy, kiedy i na jakim poziomie cena prądu zacznie się stabilizować.

Zwróćmy uwagę jeszcze na cenę zakupu energii – dzięki instalacji PV energia w magazynie może nic nie kosztować. Instalacja hybrydowa wyposażona w moduły PV i magazyn energii będzie generować jeszcze większe oszczędności.

Energetyka rozproszona, do której dąży cały świat, oparta jest na niestabilnych źródłach wytwórczych takich jak wiatr czy słońce. Konieczne jest więc magazynowanie energii, by móc zapewnić ciągłość zasilania. Jest to normalny postęp technologiczny.

Oczekuje się, że zdolność magazynowania energii w Europie we wszystkich segmentach wzrośnie z 3 gigawatów obecnie (z wyłączeniem elektrowni szczytowo-pompowych) do 26 gigawatów w 2030 r. – i 89 gigawatów do 2040 r.

Dzięki Azzurro i doświadczeniu włoskiego rynku skorzystasz z darmowego kalkulatora online,  gdzie w kilku prostych krokach możesz scharakteryzować swoja instalację PV, profil zużycia energii elektrycznej, dowiedzieć się, jaka powinna być pojemność twojego magazynu i wyliczyć okres zwrotu inwestycji. Sprawdź, klikając link poniżej:

https://www.insun.cloud/ZCS/InAzures


artykuł sponsorowany