Bruksela akceptuje wsparcie dla 900-MW magazynów energii

Bruksela akceptuje wsparcie dla 900-MW magazynów energii
fot. Matt Artz/Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła system wsparcia instalacji magazynowania energii elektrycznej w Grecji. Szacunkowy budżet programu wynosi 341 mln euro.

Plan rozwoju sektora magazynowania energii w Grecji zakłada wsparcie budowy i eksploatacji instalacji magazynowych w ramach systemu elektroenergetycznego.

Po pozytywnej ocenie pomocy publicznej przez Komisję Europejską grecki plan został przyjęty przez Radę, dzięki czemu zostanie on częściowo sfinansowany ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF).

REKLAMA

Grecja zamierza płynnie zintegrować w swoim systemie elektroenergetycznym energię ze źródeł wiatrowych i słonecznych, których udział w krajowym miksie energetycznym systematycznie się zwiększa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w latach 2010–2020 generacja energii elektrycznej z węgla kamiennego spadła w tym kraju sześciokrotnie. Węgiel kamienny zastąpiony został głównie gazem ziemnym i OZE. Tylko w 2021 roku do greckiej sieci podłączono między innymi 792 MW z fotowoltaiki.

Kluczowa rola magazynów energii

Jak stwierdziła w swoim komentarzu do decyzji Komisji Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawcza KE odpowiedzialna za politykę konkurencji, zwiększenie zdolności magazynowania energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie w procesie uelastyczniania sieci i ich dostosowywania do potrzeb energetycznych systemu, w którym odnawialne źródła energii będą podstawą koszyka energetycznego.

Zatwierdzony przez nas dzisiaj grecki środek pomocy, który będzie częściowo finansowany z instrumentu Recovery and Resilience Facility, przyczyni się do rozwoju konkurencyjnych rynków usług systemu elektroenergetycznego, pomagając jednocześnie Grecji w realizacji jej celów w zakresie redukcji emisji – podkreśliła Vestager.

REKLAMA

Program grecki

Zgłoszony przez Grecję program zakłada budowę kilku obiektów magazynowania energii elektrycznej o łącznej mocy do 900 MW, podłączonych do sieci wysokiego napięcia. Projekty zostaną wybrane w procedurze przetargowej.

Udzielenie zamówień na wybrane inwestycje ma nastąpić przed końcem 2023 roku, a magazyny powinny powstać do końca 2025 roku.

Wsparcie ze środków unijnych dla poszczególnych projektów udzielane będzie w formie dotacji inwestycyjnej wypłacanej na etapie budowy magazynów, a także dofinansowania wypłacanego w toku ich eksploatacji – przez okres 10 lat.

Komisja Europejska na etapie oceny stwierdziła, że pomoc dla Grecji jest konieczna, ponieważ projekty magazynowania energii elektrycznej nie zostałyby zrealizowane bez dodatkowego wsparcia ze środków publicznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.