Powstaje program szkolenia ekspertów dla sektora bateryjnego w Polsce

Powstaje program szkolenia ekspertów dla sektora bateryjnego w Polsce
fot. YouTube/Motor.TV

Polska obecnie jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem produkcji ogniw litowo-jonowych. EIT InnoEnergy i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podpisały porozumienie o utworzeniu EBA Academy Polska w celu wsparcia rozwoju polskiego sektora magazynowania energii. W planach jest wyszkolenie 800 tys. specjalistów. 

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) będzie wspólnie z EIT InnoEnergy pracować nad przygotowaniem i wdrożeniem krajowego programu szkoleń uwzględniającego potrzeby i możliwości rozwijającego się sektora bateryjnego. Podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi organizacje podpisały porozumienie o utworzeniu polskiej Akademii European Battery Alliance (EBA Academy Polska), której celem będzie szkolenie przyszłych ekspertów sektora bateryjnego w naszym kraju.

Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Europie oraz piąte na świecie pod względem produkcji ogniw litowo-jonowych. Wyprzedzają nas tylko Chiny, Korea Południowa, USA i Japonia. W naszym kraju są lub będą wytwarzane również liczne komponenty powiązane, w tym m.in. elektrolit, folia miedziana, separatory, katody, a także całe akumulatory trakcyjne do pojazdów elektrycznych – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

REKLAMA

Funkcjonujące wcześniej fabryki przyciągają kolejne inwestycje. Jednak inne państwa również rozwijają swój potencjał, więc jeżeli Polska chce utrzymać wiodącą pozycję w tym kluczowym dla nowej mobilności obszarze, musi dysponować wykwalifikowanymi kadrami. PSPA zaangażowało się w projekt EBA Academy Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych inwestorów. Wierzymy, że jest to inicjatywa, która przyczyni się do wzmocnienia krajowego łańcucha wartości sektora bateryjnego – dodaje Mazur.

EBA Academy to program mający na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników zatrudnionych w branży magazynowania energii i powiązanych z nimi sektorów gospodarki. Uruchomienie programu w Polsce ma pozwolić na uzupełnienie istniejących braków w wiedzy i umiejętnościach.

Popyt na specjalistów z sektora magazynowania energii

EBA skupia ponad 700 partnerów w całym łańcuchu wartości – od wydobycia surowców po recycling. Obecnie EBA Academy działa we Francji, Hiszpanii i Niemczech. W ubiegłym roku podpisane zostało porozumienie o współpracy z rządem węgierskim, a w tym roku – z rządem Rumunii.

REKLAMA

Rozwijający się sektor magazynowania energii w Polsce będzie potrzebował coraz więcej wykwalifikowanych pracowników w obszarze projektowania, produkcji, rozwoju i testowania baterii. EBA Academy Polska chce szkolić w tym zakresie, łącząc w kompleksowej ofercie usług edukacyjnych wiedzę merytoryczną z praktycznym doświadczeniem naukowców, przedsiębiorców, firm, liderów i kluczowych graczy branżowych z różnych krajów.

EBA Academy będzie pełnić kluczową rolę w szybkim rozwoju europejskiego sektora bateryjnego oraz szeroko rozumianej elektromobilności. Ryzyko braku odpowiedniej i wysoko wykwalifikowanej siły roboczej może skutkować milionami euro strat spowodowanych opóźnieniami w rozpoczęciu produkcji powiedział Diego Pavia, CEO EIT InnoEnergy.

Europa jest na dobrej drodze, aby do 2025 roku stać się drugim co do wielkości producentem akumulatorów na świecie, produkując ich wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby naszego sektora motoryzacyjnego. Jednak bez odpowiednich umiejętności będzie to trudne do osiągnięcia. Do 2025 roku EBA Academy ma pomóc w wyszkoleniu około 800 tys. osób potrzebnych w branży – dodaje Marcin Wasilewski, dyrektor zarządzający EIT InnoEnergy Central Europe.

European Battery Alliance powołany został w październiku 2017 roku przez Komisję Europejską, która powierzyła EIT InnoEnergy zarządzanie projektem. Ma on na celu zbudowanie silnego i konkurencyjnego przemysłu bateryjnego w Europie, aby zwiększyć szanse europejskich firm na istotny udział w rynku, którego wartość w 2025 roku ma osiągnąć globalną wartość 250 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.