Inwerter hybrydowy i bateria LFP: system magazynowania all-in-one

Inwerter hybrydowy i bateria LFP: system magazynowania all-in-one
Canadian Solar

Chińsko-kanadyjski Canadian Solar wprowadza do swojej oferty system magazynowania energii typu all-in-one, składający się z inwertera hybrydowego i baterii bazującej na ogniwach typu LFP. Maksymalna pojemność magazynu może osiągnąć nawet 119,9 kWh.

Firma Canadian Solar, założona w 2001 roku w Kanadzie, to jedna z największych na świecie firm zajmujących się technologią fotowoltaiczną, która w ostatnich latach jest coraz aktywniejsza także w obszarze bateryjnego magazynowania energii – zarówno jako deweloper dużych projektów jak i produducent urządzeń. Teraz Canadian Solar wprowadza do swojej oferty nowy system magazynowania energii o nazwie EP Cube, złożony z inwertera hybrydowego i modułowych baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Rozwiązanie zostało przedstawione na targach RE+, które odbyły się pod koniec ubiegłego miesiąca w Anaheim w Kalifornii.

Jako kluczową cechę produktu Canadian Solar wskazuje przede wszystkim wdrożenie koncepcji „all-in-one” – inwestor od razu kupuje inwerter hybrydowy i kompatybilne do niego baterie, co sprawia, że system jest kompletny i może od razu zasilać dom. Same urządzenia są lekkie (pojedyncza bateria waży około 30 kg) i łatwe w instalacji dzięki podłączeniu na zasadzie plug-and-play. Konfiguracja systemu ma być prosta i sprowadzać się do wykonania kilku kroków przez instalatora systemu.

REKLAMA

Cztery wersje pojemnościowe

Baterie są dostępne w czterech wersjach pojemnościowych. Jak podaje producent, ich zakres waha się od 9,9 do 19,9 kWh (nie znamy na razie wartości pozostałych dwóch pojemności). Istnieje możliwość połączenia maksymalnie do 6 jednostek bateryjnych o najwyższych pojemnościach, co daje łączny magazyn 119,9 kWh (moc wyjściowa 45,6 kW). To powinno wystarczyć do utrzymania zasilania niemal każdego domu jednorodzinnego nawet przez kilka dni.

Dodatkową zaletą jest to, że EP Cube może pracować zarówno z nowymi, jak i zmodernizowanymi systemami fotowoltaicznymi.

Zestaw charakteryzuje się stopniem ochrony NEMA 4X, co oznacza, że może być zainstalowany wewnątrz bądź na zewnątrz pomieszczeń i jest zabezpieczony przed zanieczyszczeniami nanoszonymi przez wiatr lub deszcz, a także przed korozją.

REKLAMA

Zarządzanie przez inteligentną platformę

Jak dodaje Candian Solar, system magazynowania energii jest sprzężony z inteligentną platformą Smart Gateway, która umożliwia automatyczne i bezproblemowe przesyłanie energii do wykorzystania na potrzeby zasilania własnej sieci domowej lub poza nią.

Producent zapowiada również wydanie specjalnej aplikacji EP Cube, która ma być intuicyjna dla użytkownika i pomagać mu w zarządzaniu zmagazynowaną energią.

Obecnie Canadian Solar nie ujawnia szczegółowych parametrów technicznych EP Cube. Na razie wiemy, że inwerter ma być objęty 10-letnią gwarancją produktową, a sam system ma pracować stabilnie do 6 tys. cykli ładowania. Cena i data rozpoczęcia sprzedaży EP Cube nie zostały jeszcze podane.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.