Kolejny krok Litwy w kierunku integracji z siecią europejską

Kolejny krok Litwy w kierunku integracji z siecią europejską
fot. Energy Cells

Na Litwie rozpoczęły się testy magazynu energii w Ucianie – Utena Battery Park. To jedna z czterech instalacji budowanych w ramach projektu Fluence BESS o łącznych parametrach 200 MW/200 MWh.

Spółka Energy Cells dostarczyła wszystkie niezbędne urządzenia – transformatory, inwertery, kontrolery, kostki baterii itd. – do farmy baterii Utena Battery Park, co pozwala na uruchomienie fazy testów.

Jak podkreślał litewski minister energii, budowany w ramach projektu Fluence BESS wielkoskalowy system magazynowania energii, składający się z czterech magazynów (50 MW/50 MWh każdy) – zlokalizowanych w Wilnie, Szawlach, Alytusie i Ucianie – jest inwestycją konieczną do wykonania przed synchronizacją litewskiej sieci z infrastrukturą energetyczną pozostałych krajów europejskich. Do takiej integracji przygotowują się państwa bałtyckie i Ukraina.

REKLAMA

System magazynowania energii Energy Cells jest kluczowy przed synchronizacją z siecią Europy Kontynentalnej, ponieważ parki akumulatorów zapewnią nieprzerwane dostawy energii elektrycznej w kraju. Po synchronizacji parki baterii będą mogły magazynować energię słoneczną lub wiatrową i oddawać ją w godzinach największego zużycia. To z kolei przyczyni się do obniżenia cen energii elektrycznej – powiedział Dainius Kreivys, minister energii Litwy.

Do końca tego roku mają być zainstalowane wszystkie cztery magazyny energii.

Firmy odpowiedzialne za farmy baterii na Litwie

Instalacją i obsługą systemów bazujących na akumulatorach litowo-jonowych w ramach projektu Fluence BESS zajmuje się państwowa litewska grupa celowa Energy Cells, która współpracuje przy inwestycji z konsorcjum firm Fluence i Siemens Energy. 

REKLAMA

Fluence i Siemens Energy odpowiadają za zaprojektowanie, produkcję i podłączenie magazynu BESS do systemu przesyłowego. Firmy będą też świadczyć usługi serwisowe przez kolejne 15 lat.  

Po uruchomieniu instalacji o łącznej mocy i pojemności 200 MW/200 MWh będzie to jeden z największych takich systemów w Europie. Jak podaje Energy Cells, będzie on  w stanie dostarczyć energię elektryczną do sieci w ciągu 1 sekundy. Spółka planuje w grudniu br. uruchomić usługę Instant Isolated Standby Power System.

Na zainstalowanie systemu magazynowania energii Energy Cells otrzymał 87,6 mln euro ze środków unijnych w ramach planu Next Generation Lithuania.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.