Litwa startuje z budową ogromnego magazynu energii

Litwa startuje z budową ogromnego magazynu energii
fot. Energy Cells

Litewski projekt Fluence BESS przewiduje postawienie magazynu energii o łącznych parametrach 200 MW/200 MWh. Ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Za instalację i obsługę systemów bazujących na akumulatorach litowo-jonowych w ramach projektu Fluence BESS odpowiada państwowa litewska grupa celowa Energy Cells we współpracy z Fluence i Siemens Energy. Projekt przewiduje powstanie magazynów 50 MW/MWh w czterech lokalizacjach: Wilnie, Szawlach, Alytusie i Ucianie.

Do Fluence i Siemens Energy należy zaprojektowanie, produkcja i podłączenie magazynu BESS do systemu przesyłowego. Firmy te będą też świadczyć usługi serwisowe przez kolejne 15 lat.  

REKLAMA

Energy Cells rozpoczął budowę pierwszej z czterech części systemu, którego zainstalowanie zaplanowano do końca 2022 roku. Koszty inwestycji wycenione zostały na 109 mln euro (514 mln zł). Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego programu NextGenerationEU (RRF).

Kluczowe bezpieczeństwo energetyczne

Litewski rząd uznaje projekt wielkoskalowego magazynu BESS za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i niezawodnej pracy sieci. Jest on elementem planu synchronizacji oraz połączenia sieci energetycznych państw bałtyckich i Ukrainy z sieciami pozostałych krajów europejskich.

Założeniem Litwy jest pokrycie do 2030 roku 70 proc. krajowego zapotrzebowania na produkcję energii z własnych źródeł, z czego połowa ma pochodzić z OZE.

Pilotażowy bateryjny magazyn energii na Litwie, który ma służyć jako „proof of concept” dla realizacji większych inwestycji, ogłoszony został w ubiegłym roku. Powstał koło Wilna, a jego moc to 1 MW. Magazyn stawiała firma Fluence. Ma on działać zgodnie z koncepcją Virtual Transmission Lines (VTL). Instalacja została podłączona bezpośrednio do sieci operatora systemu przesyłowego Litgrid.

REKLAMA

Europa stawia na technologię BESS

Pod koniec marca br. została zawarta umowa na dostawę do Wielkiej Brytanii bateryjnego magazynu energii o mocy 362 MW i pojemności 391 MWh. Podpisała ją brytyjska firma Statera Energy z chińskim producentem falowników Sungrow, który jest również dostawcą magazynów BESS.

W ramach kontraktu Sungrow ma dostarczyć magazyny oznaczone jako ST3727kWh-3450UD-MV, które Stater Energy wykorzysta m.in. do świadczenia usług stabilizowania częstotliwości sieci (Dynamic Containment Frequency Response) w ramach kontraktu z National Grid, operatorem brytyjskiego systemu przesyłowego.

Po uruchomieniu będzie to prawdopodobnie największy bateryjny magazyn energii w Europie.

Jak dotąd największym działającym magazynem BESS w Europie jest instalacja w Wielkiej Brytanii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh. Uruchomiona została w 2021 roku w Minety, około 100 km od Londynu. Projekt wykonała firma Penso Power, a finansowały go chińskie spółki Huaneng Group i CNIC Corporation.

Magazyn ten ma być wykorzystywany na rynku energii przez spółkę Shell Energy Europe Limited, należącą do grupy paliwowej Shell.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.