Poradnik: Jak wybrać domowy system magazynowania energii?

Poradnik: Jak wybrać domowy system magazynowania energii?
Kehua

Czym kierować się przy wyborze magazynu energii? Co zrobić, by cieszyć się bezpieczeństwem użytkowania i jednocześnie spełnić nadzieje pokładane w instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii? Na polskim rynku można spotkać kilkunastu producentów różnych systemów do magazynowania energii, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka kluczowych elementów pozwalających zrozumieć zastosowanie oraz funkcjonowanie systemu do magazynowania energii, co pozwoli na świadomy wybór najlepszego spośród dostępnych rozwiązań.

Z czego składa się system magazynowania energii „All-In-One”?

Standardowy ESS (Energy Storage System) to z reguły inwerter hybrydowy i magazyn energii w postaci baterii magazynujących energię elektryczną. W takim przypadku inwerter odpowiedzialny jest nie tylko za kontrolę produkcji energii z paneli fotowoltaicznych, ale również za ładowanie i rozładowywanie baterii. Stąd wynika jego potoczna nazwa „hybrydowy”, czyli posiadający dodatkowe opcje odróżniające go od standardowych inwerterów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Natomiast rozwiązanie typu All-In-One obejmuje inwerter PV i baterie magazynujące energię. Kehua All-In-One ESS posiada również własną, autorską aplikację, która skutecznie zapobiega problemowi niedopasowania oprogramowania i sprzętu.

All-In-One czyli produkcja energii i magazyn w jednym

Najnowszy produkt iStoragE, będący kompleksowym systemem do magazynowania energii w warunkach domowych, jest dobrym przykładem rozwiązania All-In-One. Firma Kehua zaprojektowała modułowy system produkujący i magazynujący energię. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedno urządzenie iStoragE jest odpowiedzialne za bezpieczne i prawidłowe działanie systemu fotowoltaicznego oraz systemu bateryjnego.

Oszczędza to koszty montażu, ułatwia serwis, zapewnia estetyczny wygląd i pozwala użytkować urządzenie w warunkach domowych. Zakup kompletnego rozwiązania oszczędza czas i koszty sprzętu (falowników, akumulatorów do przechowywania energii i innych komponentów). Wybór kompleksowego rozwiązania pomaga uniknąć problemu niedopasowania produktów różnych producentów.

Jak wybrać producenta magazynu e nergii?

Pośród kilkudziesięciu producentów falowników sieciowych i hybrydowych oraz całych systemów magazynowania energii, niewątpliwie wyróżnia się firma Kehua Tech. Wiodący gracz na rynku OZE z 34-letnim doświadczeniem w produkcji sprzętu energoelektrycznego może poszczycić się czołowymi pozycjami we wszystkich liczących się rankingach (Bloomber czy S&P).

O bogatym doświadczeniu tego producenta świadczy choćby obsługa globalnych wydarzeń, takich jak Olimpiada w Pekinie czy certyfikaty uprawniające do dostarczania komponentów do elektrowni jądrowych. Czerpiąc z tych doświadczeń, firma Kehua dostarcza zaawansowane technologie i najwyższą jakość również do zastosowań domowych. Producent ten zaznaczył swoją obecność na polskim rynku, przedstawiając najnowszą serią iStoragE, która jest jednym z najnowocześniejszych systemów do magazynowania energii w Polsce.

Bezpieczeństwo domowego systemu ESS

Na bezpieczeństwo systemu do magazynowania energii składa się wiele czynników, w tym  technologie zabezpieczające prawidłową pracę samego magazynu i inwertera. Przy wyborze urządzenia warto kierować się renomą i dostępnością na rynku lokalnym produktów danego producenta. Przykładowo firma Kehua wraz ze swoim największym dystrybutorem Soltec określają polski rynek magazynowania energii jako strategiczny, dzięki czemu dostępność produktów oraz serwis lokalny są mocnym argumentem przemawiającym za wyborem iStoragE. Czysto techniczne elementy, które powinien posiadać najwyższej klasy domowy magazyn energii to:

– Zabezpieczenie AFCI chroniące przed łukami elektrycznymi,

– Izolacja elektryczna i fizyczna systemu, aby wszelkie usterki były ograniczone do wnętrza określonego modułu bateryjnego oraz zmniejszały ryzyko porażenia,

REKLAMA

– Zaawansowana modułowa ochrona przeciwpożarowa,

– Inteligentny system kontroli i zapobiegania usterkom.

Technologie konstrukcji magazynu energii, czyli jak połączone są baterie?

Większość magazynów energii połączonych jest szeregowo. Taki sposób  połączenia baterii najlepiej obrazuje łańcuch lampek choinkowych, w którym usterka jednej lampki wpływa na działanie całości. W systemie bateryjnym jest podobnie i każda bateria oddziałuje na całość pracy magazynu energii. Najnowszy produkt Kehua iStoragE rozwiązuje ten problem, łącząc osobno każdą baterię w sposób, który sprawia, że wszelkie usterki i nieprawidłowości oddziałują jedynie na sekcję, w której wystąpią. Dzięki temu system magazynowania energii iStoragE jest efektywniejszy w pracy i łatwiejszy w serwisowaniu.

Dlaczego ważna jest możliwość rozbudowy systemu ESS?

Elastyczność w rozbudowie wybranego systemu jest kluczowa dla przyszłej inwestycji w większy magazyn i/lub większą instalację fotowoltaiczną, zwłaszcza w dobie zwiększającej się z roku na rok konsumpcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Modułowa konstrukcja iStoragE z założenia pozwala na elastyczną rozbudowę o nowe baterie, a nawet całe systemy bateryjne, jeśli potrzebna jest dodatkowa energia do zmagazynowania. Co ważne, iStoragE od Kehua wyposażony jest w opatentowaną technologię, co pozwala nie tylko na swobodne łączenie nowych i starych baterii, ale również ułatwia ich utylizację.

Jak sprawdzić, czy system magazynowania zapewnia niezależność energetyczną?

Kluczowa dla niezależności energetycznej jest możliwość pracy systemu ESS w trybie off-gridowym. Oznacza to, że możliwa jest produkcja energii z fotowoltaiki i wykorzystanie zmagazynowanej energii do użytku domowego, bez dostępu energii elektrycznej z sieci dystrybucyjnej. Jest to jedna z najważniejszych funkcji, która pozwala błyskawicznie przełączyć się iStoragE na zasilanie bateryjne, w czasie mniejszym niż 10 ms, co jest najlepszym wynikiem w branży. Dodatkowo system ESS od Kehua oferuje szereg predefiniowanych scenariuszy pracy instalacji PV i magazynu energii. Jest to autorski system kontroli w aplikacji Kehua.

Cena oraz zwrot z inwestycji w fotowoltaikę z magazynem energii

Porównanie ceny do jakości i funkcji danego systemu ESS to finalny etap każdego procesu wyboru określonego rozwiązania. Kierując się najniższą ceną, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione dotąd elementy systemu. Pozorna oszczędność, np. na możliwości rozbudowy systemu, może oznaczać nawet dwukrotnie wyższy koszt w przyszłości. W związku z tym Kehua wspólnie z Soltec oferują system magazynowania energii iStoragE cechujący się najwyższym bezpieczeństwem użytkowania, łatwym montażem i serwisem. Dodatkowo, przy jego produkcji wykorzystano szereg najnowszych technologii do kontroli pracy oraz zwiększenia efektywności całego systemu.

O Kehua

34-letnie doświadczenie w technologii elektroenergetycznej pozwoliło firmie Kehua ugruntować wiodącą pozycję na światowym rynku. Obecnie zajmuje piątą pozycję wśród globalnych dostawców falowników do magazynowania energii według S&P (dawniej IHS Markit) oraz znajduje się w TOP 10 marek falowników solarnych wykorzystywanych w projektach finansowanych kredytem terminowym – według Bloomberga. Kehua będzie nadal pomagać w tworzeniu czystej energii, opierając się na swoich badawczo-rozwojowym zasobach i przekonaniu, że dzięki jej pracy świat będzie mógł cieszyć się bezpiecznym życiem bez węgla.

 

artykuł sponsorowany