REKLAMA
 
REKLAMA

Sakuu będzie wytwarzać komercyjne baterie na drukarkach 3D

Sakuu będzie wytwarzać komercyjne baterie na drukarkach 3D
fot. Sakuu

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma Sakuu opracowała proces produkcji baterii półprzewodnikowych bazujący na wykorzystaniu drukarek 3D. Zdaniem producenta rozwiązanie ma ogromny potencjał i już niedługo baterie Sakuu mogą zasilać samochody, smartfony, a nawet samoloty.

Sakuu z siedzibą w Stanach Zjednoczonych wynalazła w pełni uprzemysłowiony proces produkcji półprzewodnikowych baterii Swift Print. Wykorzystuje przy tym swoją platformę Kavian implementującą technologię druku 3D. Przedstawiciele firmy podają, że opracowana sucha technologia produkcji może się okazać przełomowa w stosunku do konwencjonalnych mokrych procesów produkcyjnych. Te bowiem wymagają stosowania szkodliwych rozpuszczalników, a następnie dużej ilości energii, aby je usunąć. A przy tym mokre procesy produkcji wciąż nie są idealne i nie gwarantują niezawodności.

Kavian – jedna platforma do produkcji kompletnej baterii

Sakuu opracowało autorską platformę  Kavian. Została ona zaprojektowana w celu wyznaczenia nowego standardu produkcji baterii dla przemysłu. Umożliwia masowe i zautomatyzowane wytwarzanie baterii półprzewodnikowych Swift Print, również opracowanych przez firmę.

REKLAMA

Jak podaje producent, Kavian oferuje bardzo wygodny proces produkcyjny. Odbywa się on w obrębie jednego stanowiska składającego się z kilku maszyn wykonujących po kolei określony szereg działań. W praktyce wygląda to tak, że z jednej strony maszyny wchodzą surowce produkcyjne, a na końcowym odcinku platformy uzyskujemy sprawną baterię.

Jak poinformowało Sakuu w jednym z ostatnich komunikatów, od grudnia 2022 roku linia pilotażowa firmy w Dolinie Krzemowej z powodzeniem drukowała w 3D w pełni funkcjonalne i wydajne baterie półprzewodnikowe Swift Print  w niestandardowych kształtach i rozmiarach.

Zalety produktu

Wśród głównych zalet Swift Print w zestawieniu z tradycyjną baterią litowo-jonową Sakuu wymienia: dłuższy cykl życia baterii, szybki czas ładowania (80 proc. w mniej niż 15 minut), wykorzystanie w większości materiałów nadających się do recyklingu, wyraźne obniżenie kosztów produkcji oraz możliwość dopasowania produktu do różnych zastosowań przemysłowych.

Oprócz zdolności do wytwarzania baterii półprzewodnikowych platforma Kavian  – jak twierdzi amerykańska firma – może zapewnić światowej klasy gęstość energii i wysoką moc drukowanych baterii w  technologiach litowo-jonowych oraz litowo-metalowych.

REKLAMA

Pełna kastomizacja

Elementem, który zdecydowanie wyróżnia baterie wytwarzane na platformie Kavian, jest możliwość niemal dowolnej kastomizacji końcowego produktu. Firma rozumie przez to możliwość produkcji baterii o niestandardowych kształtach i rozmiarach, przystosowanych do konkretnych zastosowań.

Jak twierdzą przedstawiciele Sakuu, takie podejście do wytwarzania baterii sprawia, że jest ona integralną częścią określonego produktu. Może to być szczególnie istotne przy produktach o skomplikowanych kształtach wymagających zasilania. W jednym z projektów zaprezentowanych medialnie Sakuu wyprodukowało cienką baterię o nieregularnym kształcie pokrytą kolorowym wzorem. W baterii wykonano dodatkowe otwory m.in. odprowadzające z niej nadmierne ciepło.

Oprócz efektów wizualnych i dostosowania kształtu baterii do określonych potrzeb Sakuu skupia się również na podnoszeniu gęstości baterii. Jak czytamy w komunikacie prasowym, niebawem baterie półprzewodnikowe osiągną wysoką gęstość energii na poziomie 800–1000 Wh/l.

Plan minimum: 200 GWh rocznie i komercjalizacja

Amerykańska firma stawia na szybki rozwój. Jej celem jest osiągnięcie 200 GWh zdolności produkcyjnej rocznie do 2030 roku. Nie zamierza jednak osiągnąć tego sama. Sakuu planuje sprzedawać innym producentom baterii swoją technologię i przy wykorzystaniu ich gigafabryk osiągnąć zakładaną wydajność.

Swoją ofertę amerykański producent zamierza skierować do dużych graczy z sektora e-mobilności czy branży lotniczej. Implementacja rozwiązania Sakuu ma im pomóc nie tylko w zwiększeniu zdolności produkcyjnych. Wykorzystanie platformy Kavian skróci łańcuch dostaw i pozwoli produkować baterie bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

KASTOMIZACJA — Dzizas!!! Kto to tłumaczył? Google translator podpowiada, że „customizacja” oznacza dostosowywanie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA