Opłacalność inwestycji w magazyn energii

Opłacalność inwestycji w magazyn energii

Z roku na rok wzrasta ilość prądu produkowanego z OZE. Na popularności zyskują także magazyny energii zwane inaczej ESS (Energy Storage Systems). 22 kwietnia 2023r, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, rozpoczął się kolejny już, piąty, nabór wniosków w rządowym programie „Mój Prąd”.  Z dopłat mogą skorzystać osoby fizyczne, generujące energię elektryczną na własne potrzeby. Wnioskodawcy mają możliwość otrzymać spore dofinansowanie pokrywające częściowo koszt zakupu paneli fotowoltaicznych, a także urządzeń magazynujących prąd. Tym samym zyskują szansę zbudowania własnego, niezależnego system zasilania, współpracującego z panelami solarnymi.

Czym jest ESS?

Magazyn energii jest urządzeniem służącym do przechowywania nadmiaru wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Pozwala to na jej wykorzystanie w późniejszym czasie, na przykład w nocy lub w okresach niewielkiego nasłonecznienia.

Istnieją różne rodzaje instalacji magazynowych, stosowanych w fotowoltaice. Oto kilka z nich :

  • Akumulatory – zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania używane w energetyce słonecznej. Produkowane w różnych technologiach – możemy wyróżnić np. akumulatory żelowe, ołowiowe, AGM (Absorbed Glass Mat), czy litowo – jonowe. Te ostatnie są obecnie szeroko stosowane, ze względu na możliwość przechowywania dużej ilość energii w stosunkowo niewielkiej objętości (tzw.  wysoką gęstość energii), długą żywotność i możliwość głębokiego rozładowania.
  • Zbiorniki z cieczą termiczną – wykorzystywane głównie w systemach solarnych termicznych, które konwertują energię słoneczną na cieplną. Ta z kolei może być wykorzystana do podgrzewania wody czy ogrzewania pomieszczeń.
  • Superkondensatory – rozwiązania bardziej odpowiednie do krótkotrwałego magazynowania, takiego jak regulacja napięcia czy dostarczanie dużej ilości energii w krótkim czasie. Ich skuteczność opiera się w większości na fakcie szybkiego ładowania i rozładowywania. Należy jednak zaznaczyć, że posiadają niższą gęstość energii niż akumulatory.

 

magazyny energii na ścianie
Suntrack

Czy system ESS to rozwiązanie dla mnie?

Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego podejmując decyzję o zakupie akumulatora energii należy uwzględnić różne czynniki. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji:

  1. Ocena Twoich potrzeb energetycznych: przede wszystkim powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje aktualne i przyszłe potrzeby energetyczne? Spróbuj określić, jak dużo energii miesięcznie zużywasz, w jakich porach dniach i jakich ilościach. Przydatne będą rachunki od Twojego dostawcy prądu, oraz bieżące monitorowanie zużycia. Postaraj się sklasyfikować pobór według różnych kategorii, takich jak ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, urządzenia RTV To pozwoli zidentyfikować główne obszary użycia i ich proporcje.
  2. Analiza ilości generowanej energii: jeśli masz instalację fotowoltaiczną przemyśl i sprawdź, czy wytwarzana energia przekracza Twoje bieżące zapotrzebowanie? Czy występują okresy, w których produkujesz jej tak dużo, że jest niewykorzystywana, np. latem?
  3. Ocena dostępności sieci: upewnij się, jak stabilna jest sieć elektryczna w Twoim regionie. Czy występują częste przerwy w dostawie prądu? Czy istnieje potrzeba zapewnienia awaryjnego źródła zasilania? A może mieszkasz na osiedlu, gdzie buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych? Jeśli tak, postaraj się przeanalizować infrastrukturę dystrybucyjną, która dostarcza energię do odbiorców końcowych. Czy istnieją wystarczające linie niskiego napięcia, aby obsłużyć rosnącą liczbę odbiorców?
  4. Analiza kosztów i korzyści: przeanalizuj wydatki związane z zakupem, instalacją i konserwacją akumulatora energii. Porównaj to z oszacowanymi korzyściami, takimi jak redukcja kosztów energii elektrycznej, niezależność energetyczna czy stabilność dostaw. Czasami wydawać się może, że ESS to zbyt wysoki wydatek. Warto jednak jego zakup potraktować jako inwestycję długoterminową, dzięki której będziemy mogli spać spokojniej.  Zweryfikuj również czy należy Ci się rządowe wsparcie finansowe.
  5. Przemyśl przyszłe zmiany: weź pod uwagę swoje plany dotyczące instalacji energetycznej. Czy przewidujesz rozbudowę systemu PV? Czy potrzebujesz większej elastyczności w zarządzaniu energią? Być może nosisz się z zamiarem kupna jakiegoś nowego sprzętu AGD lub RTV? A może masz w planach zmienić tradycyjny piec na pompę ciepła i tym samym Twoje zużycie prądu sporo wzrośnie? Zapisz wszystkie odpowiedzi, to ważne informacje.

Na zakończenie

Wciąż można starać się o dofinansowanie z programu „Mój Prąd 5.0” i wydatki na instalację fotowoltaiczną oraz urządzenia do magazynowania energii pokryć częściowo z rządowej dotacji.  Nie warto czekać z decyzją, ponieważ pula środków jest ograniczona, a jak wskazują dane z poprzednich edycji – zainteresowanie jest duże. Dodatkowo, piąta edycja programu, może być ostatnią możliwością otrzymania finansowej pomocy, ponieważ „Mój Prąd” przewidziany został na lata 2019 – 2023. Już dziś skonsultuj się z profesjonalistą od energii odnawialnej. Opowiedz mu o swoich potrzebach i oczekiwaniach oraz poproś o ocenę, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie w Twoim przypadku.

 

artykuł sponsorowany