System EMS od PVMonitor.pl z magazynem ciepła i magazynem energii

System EMS od PVMonitor.pl z magazynem ciepła i magazynem energii
PVmonitor.pl

Co pokazuje wykres? Wykres pokazuje automatyczne odprowadzenie nadwyżek energii z PV do magazynu ciepła. Ilość energii przekierowanej na grzałkę jest w sposób płynny i automatycznie dostosowywany do nadwyżki energii z PV (eksport do sieci). Ale o co dokładnie chodzi? Przeczytajcie poniżej.

Wyobraźmy sobie dom jednorodzinny, na którym zamontowaliśmy instalację PV o mocy 10 kWp i do tego magazyn energii elektrycznej (akumulatory) o pojemności 5 lub 10 kWh.

Mamy ładny wiosenny dzień, niebo prawie bezchmurne. Domownicy wyszli do szkoły i do pracy. W domu pozostał nasz pies i rybki w akwarium. Czyli bieżące zużycie domu jest niewielkie, zapewne na poziomie 200-300 W lub mniej.

Jesteśmy „nowym” prosumentem z systemem rozliczeń net-billing. Było o tym wiele artykułów. Przypomnę tylko, że polega to na sprzedawaniu nadwyżki słonecznej energii w dzień i kupowaniu wieczorem po normalnych stawkach (płacą także za przesył). Najbardziej opłaca się autokonsumpcja, czyli zużywanie i magazynowanie jak największej ilości energii w dzień w trakcie jej produkcji. Z tego właśnie powodu zamontowaliśmy magazyn energii.

Jak wspomniałem, jest ładna wiosenna pogoda, instalacja pracuje z mocą 7-8 kW. Nasz magazyn energii elektrycznej zostanie naładowany do godziny 10, może 11. A co później? Później wysyłamy energię do sieci – tak jak większość naszych sąsiadów posiadających PV. Jak wiemy, w wielu miejscach Polski sieci elektroenergetyczne są przeciążone lub na granicy swoich możliwości. Z tego powodu rośnie napięcie w sieci ponad 253V, co spowoduje wyłączenie się inwertera, czyli zerową produkcję. My możemy się przed tym uchronić.

Na chwilę zróbmy skok w czasie do wieczora. Zjedliśmy kolację. Najpierw dzieci, potem my idziemy się wykąpać. Oczywiście zużywamy ciepłą wodę. Jak większość posiadaczy domków jednorodzinnych mamy zbiornik CWU, czyli bojler ogrzewany grzałką, kotłem gazowym lub węglowym, może PC. Po chwili grzałka w bojlerze się załącza, żeby uzupełnić ciepłą wodę, którą spuściliśmy w trakcie mycia czy kąpieli. A skąd ta grzałka bierze energię? W zależności od sposobu podłączenia naszego magazynu energii (akumulatorów) grzałka pobiera energię z sieci lub co gorsza rozładowuje nasze akumulatory. Niezbyt fajnie w obu przypadkach, prawda?

Wróćmy do godziny 11-12 w południe.

Przemyślmy teraz jak  wyglądałaby nasza sytuacja po zamontowaniu systemu EMS od PVMonitor.pl do odprowadzania nadwyżek energii do magazynu ciepła (dowolny zbiornik wody).

Jak już pisałem, akumulatory w magazynie będziemy mieli w pełni naładowane o godzinie 10, może 11. W tym momencie do akcji rusza system EMS od PVmonitor.pl, który część nadwyżki energii automatycznie przekieruje do podgrzania CWU w magazynie ciepła. Jako magazyn ciepła montujemy dodatkowy zbiornik o pojemności ok. 150 litrów z grzałką i podłączamy go na zasilaniu zimnej wody, czyli przed obecnym bojlerem. Żeby zaoszczędzić miejsce w kotłowni, montujemy poziomy zbiornik podwieszony pod sufitem. Zbiornik 150 litrów ma pojemność energetyczną niewiele mniejszą niż nasz magazyn energii (akumulatory), a jest kilkukrotnie tańszy.

Co zyskujemy wieczorem?

1 – naładowany magazyn energii (akumulatory)

2 – duży zapas ciepłej wody użytkowej.

Dzięki temu, idąc wykąpać się wieczorem, korzystamy z CWU nagrzanej energią słoneczną w trakcie dnia – nie rozładowujemy akumulatorów przez grzałkę, nie kupujemy prądu z sieci.

Coraz więcej firm montujących PV z magazynami energii (akumulatory) stosuje system EMS od PVmonitor.pl jako drugi stopień zarządzania energią w domu. Co ważne ten system może współpracować z każdą instalacją PV on-grid, z każdym inwerterem, z każdym magazynem energii. Może także pracować w instalacjach PV bez układu akumulatorowego, czyli przy „zwykłym” on-grid.

Poza znacznymi korzyściami wynikającymi ze zwiększenia autokonsumpcji, stosując system EMS od PVMonitor.pl oraz magazyn ciepła, można otrzymać dodatkowo wysokie dofinansowanie z programu Mój Prąd 5,0 do 8 000 zł łącznie:

  • do 3 000 zł na system EMS,
  • do 5 000 zł na magazyn ciepła.

Co ważne, taki system EMS można stosować także przy już istniejącym zbiorniku CWU ogrzewanym kotłem gazowym, kotłem na paliwo stałe (węgiel, pellet itp.) oraz przy wielu pompach ciepła. Coraz więcej pomp ciepła ma możliwość dodatkowego sterowania zewnętrznym systemem EMS. Polega to na wymuszeniu dodatkowego zwiększenia temperatury w zbiorniku tylko przy nadwyżce produkcji z PV.

System EMS umożliwia także monitoring produkcji z PV, zużycia domu, PC i ładowarki samochodu z pełną wizualizacją na stronie www.PVMonitor.pl

Po więcej informacji zapraszamy w trakcie konsultacji telefonicznych lub poprzez e-mail sklep@pvmonitor.pl

Dokładniejsze opisy znajdują się także tu www.sklep.pvmonitor.pl/25-ems-moj-prad

 

artykuł sponsorowany