Magazyn energii wesprze sieć nasyconą prosumentami

Magazyn energii wesprze sieć nasyconą prosumentami
Apator

W jednej z miejscowości w Małopolsce do sieci niskiego napięcia został przyłączony magazyn energii, aby lepiej zarządzać nadwyżkami energii wprowadzanej do tej sieci przez prosumentów. Do budowy magazynu wykorzystano baterie stosowane wcześniej w autobusach elektrycznych.

Wraz z przyłączaniem nowych źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym rośnie znaczenie magazynów energii. Mogą one wspierać system energetyczny zarówno na poziomie bilansowania systemu przesyłowego jak i lokalnych sieci niskiego napięcia, w których pojawia się coraz więcej prosumentów. W tę stronę idzie operator systemu dystrybucyjnego z południa Polski – Tauron Dystrybucja – który we współpracy z toruńskim Apatorem uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów sieci niskiego napięcia w jednej z małopolskich miejscowości.

Sprawdzone urządzenie

Inwestycja została zrealizowana w Ochotnicy Dolnej w województwie małopolskim. W ubiegłym roku był tam prowadzony pilotażowy projekt, w którym sprawdzano, na ile magazyn przyłączony do sieci niskiego napięcia może zniwelować problemy pojawiające się w lokalnej sieci, gdy trafiają do niej duże wolumeny energii wytwarzanej przez prosumentów. W testach sprawdzano magazyny o różnej mocy i pojemności dostarczone przez kilka firm – m.in. przez Apator. Teraz na zakup magazynu tej firmy w celu stabilizowania sieci niskiego napięcia w Ochotnicy Dolnej zdecydował się operator tej sieci, czyli Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

Magazyn energii uruchomiony w Ochotnicy Dolnej ma moc 50 kW i pojemność nominalną 16 kWh. Bateria będzie realizować podstawowe funkcjonalności związane z poprawą parametrów pracy sieci dystrybucyjnej.

Magazyn energii umożliwi symetryzację i stabilizację napięcia sieci w punkcie przyłączenia magazynu. Dedykowany system zarządzania energią (EMS) będzie optymalizować pracę baterii, a zastosowany dwustopniowy przekształtnik ma pozwalać na niezależne sterowanie przepływami mocy czynnej i biernej dla każdej z faz napięcia zasilającego.

Magazyn został przyłączony do systemu SCADA spółki Tauron Dystrybucja, dzięki czemu możliwa będzie zdalna kontrola nad urządzeniem.

Aby zapewnić bezpieczną i efektywną dalszą eksploatację baterii, dokonano niezbędnych analiz technicznych i pomiaru parametrów poszczególnych ogniw. W kolejnym kroku zasobnik został wyposażony w nowy system automatycznego sterowania funkcjami technicznymi (BMS), dostosowany do nowego trybu pracy baterii i zintegrowany z nadrzędnym systemem EMS oraz systemem sterowania i nadzoru po stronie operatora.

Oprócz zasobnika bateryjnego oraz systemów BMS i automatycznego sterowania i zarządzania magazynem rozwiązanie wyposażono w dwustopniowy, dwukierunkowy przekształtnik AC/DC/DC wykonany w technologii węglika krzemu o mocy 50 kW, system HVAC (ogrzewania i klimatyzacji), system przeciwpożarowy oraz instalację alarmową.
.

REKLAMA

.

Baterie LTO z drugiej ręki

Apator informuje, że nowością w realizowanym projekcie było zastosowanie baterii litowo-tytanowych (LTO) pierwotnie używanych w autobusach elektrycznych.

Spółka zapewnia, że baterie tego typu z powodzeniem mogą być wykorzystane w stacjonarnych magazynach energii po okresie eksploatacji w pojazdach, oczywiście po odpowiednim przeglądzie serwisowym.

Wydłużenie okresu użytkowania baterii poprzez nadanie im „drugiego życia” doskonale wpisuje się w ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Rozwiązanie spełnia ściśle określone normy i wymagania techniczne, a jednocześnie pozwala zminimalizować negatywny wpływ na środowisko generowany w ramach pierwotnego procesu produkcji baterii, a następnie podczas ich recyklingu – podkreśla Apator.

Magazyn energii dostarczony spółce Tauron Dystrybucja to kolejny projekt realizowany przez Apator dla krajowych operatorów sieci dystrybucji, którzy poszukują rozwiązań do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii przez prosumentów.


Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.