REKLAMA
 
REKLAMA

Designerski magazyn dla fotowoltaiki balkonowej

Designerski magazyn dla fotowoltaiki balkonowej
Fot. Dyness

Niewielką baterię przeznaczoną do zastosowań w obszarze fotowoltaiki balkonowej pod kątem estetycznym zaprojektowano z myślą o balkonach. Jak podkreśla producent, w magazynie energii uwzględniono te cechy, które dla baterii balkonowej są niezbędne.

Magazyn energii do fotowoltaiki balkonowej po raz pierwszy został zaprezentowany we wrześniu 2023 r. na Targach Elektroniki Użytkowej w Berlinie. Chiński producent systemów do magazynowania energii zaprezentował wówczas Junior Box, czyli niewielką baterię przeznaczoną do zastosowań w obszarze fotowoltaiki balkonowej, z zachowaniem standardu IP55, mającą wyróżniać się eleganckim designem i elastycznością.

Do czterech jednostek dla większego komfortu

Podstawowa jednostka magazynująca Junior Box ma pojemność 1,6 kWh, istnieje jednak możliwość rozbudowy systemu w zależności od zapotrzebowania do maksymalnie czterech jednostek. W ten sposób uzyska się pojemność 6,4 kWh. Zdaniem producenta jest to wartość w zupełności wystarczająca do zasilania mieszkania w bloku, dostosowana do niewielkich mocy instalacji fotowoltaicznych na balkonach.

REKLAMA

Pojedyncza jednostka waży 18 kg, a jej wymiary wynoszą 420 x 283 x 245 mm. Razem z baterią litowo-żelazowo-fosforanową (LFP) zintegrowany jest moduł BMS oraz MPPT, które mają być zamontowane w taki sposób, aby umożliwić sprawne serwisowanie. Junior Box jest również prosty w instalacji, w formule plug-and-play i został wyposażony w złącza MC4.

Zdaniem producenta magazyn energii oferuje nawet 8 tys. cykli ładowania. Na stronie Dyness nie ma karty technicznej produktu, nie wiemy więc, jaka ma być jego kondycja po tylu cyklach. Magazyn może być obsługiwany za pośrednictwem aplikacji Smart ESS, co umożliwia kontrolę i maksymalizację efektywności jego pracy.

Producent na swojej stronie nie podaje ceny urządzenia.

REKLAMA

Coraz większy popyt na fotowoltaikę balkonową?

Zainteresowanie tak niewielkimi magazynami energii jak Junior Box może w najbliższych latach rosnąć z uwagi na rosnący rynek elektrowni balkonowych, który szybko rozwija się m.in. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii.

Prawo niemieckie pozwala na podłączanie do gniazd domowych wtykowych systemów fotowoltaicznych generujących prąd o maksymalnej mocy wyjściowej 600 W. Jak czytamy w komunikacie Dyness, limit ten miały być zwiększony od 1 stycznia 2024 r. do 800 W. Co więcej, w lutym 2023 r. w Niemczech ruszył program dotacyjny, w ramach którego można otrzymać do 500 euro na zakup balkonowej fotowoltaiki.

Balkonowy magazyn energii „made in Germany”

Niemiecki producent Sonnenrepublik opracował również magazyn energii Trios przeznaczony dla fotowoltaiki balkonowej. Nazwa urządzenia pochodzi od sformułowania Triple Operation System – Potrójny System Operacyjny. Trios pełni zatem trzy podstawowe funkcje. Po pierwsze magazynuje energię wyprodukowaną przez PV. Po drugie oferuje zasilanie awaryjne sieci domowej w czasie zaniku napięcia od strony sieci dystrybucyjnej. Po trzecie ma służyć jako przenośny powerbank dzięki szeregowi gniazd umożliwiających naładowania różnych urządzeń (m.in. telefonów, tabletów, laptopów czy dronów).

Trios występuje w dwóch wersjach pojemnościowych. Wersja Trios M oferuje 1100 Wh pojemności i kosztuje 1299 euro (około 5670 zł). Wariant Trios L to 2200 Wh pojemności i cena 2099 euro (około 9150 zł).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe jak się ma ilość cykli ładowania podana przez producenta do rzeczywistości. Przecież słońce co chwilę może zachodzić chmurami więc takie urządzenie może i kilkanaście razy dziennie przechodzić od ładowania do rozładowywania.

@Kormad, jeden cykl to 0 – 100 – 0. Jak kapie trochę to musisz to zliczać i odejmować jak pobiera.
8000 tysięcy cykli i powiedzmy 80% sprawności to był by przełom.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA