REKLAMA
 
REKLAMA

W Chinach działa największy na świecie magazyn CAES

W Chinach działa największy na świecie magazyn CAES
fot. China Energy Construction Digital Group and State Grid Hubei Integrated Energy Services

W Chinach niedawno uruchomiono potężny magazyn energii CAES, przechowujący energię w postaci sprężonego powietrza. Inwestycja kosztowała setki milionów dolarów.

Największy na świecie magazyn energii w technologii CAES (Compressed Air Energy Storage) powstał na terenie byłej kopalni soli w Yingcheng, w prowincji Hubei. Obiekt w ubiegłym miesiącu został podłączony do sieci elektroenergetycznej i rozpoczął działalność. Za inwestycję odpowiada China Energy Engineering Group.

Chiński magazyn energii CAES ustanowił światowe rekordy w zakresie pojemności magazynowania i wydajności konwersji. Jego moc to 300 MW, a pojemność – 1,5 GWh. Według założeń przy gromadzeniu energii przez 8 godzin i rozładowaniu trwającym 5 godzin dziennie magazyn będzie w stanie przekazywać do sieci około 500 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu 750 tys. mieszkańców Chin.

REKLAMA

Budowa obiektu w Yingcheng zaczęła się dwa lata temu. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść około 270 mln dolarów.

REKLAMA

Ogromne magazyny CAES w rozwoju

Także w Europie realizowany jest projekt ogromnego magazynu CAES. Na początku ubiegłego roku holenderska grupa energetyczna Eneco podpisała w tej sprawie umowę z firmą Corre Energy. Magazyn energii CAES powstać ma w Zuidwending w holenderskiej prowincji Groningen i osiągnąć moc 320 MW, a planowana pojemność ma umożliwiać rozładowywanie magazynu z maksymalną mocą aż przez 3,5 dnia. Zakończenie całej instalacji planowane jest do roku 2026.

Jeszcze większy magazyn CAES powstaje w Kalifornii, w USA. W zeszłym roku wspólnota energetyczna z Kalifornii informowała o zawarciu umowy na zakup energii z takiego magazynu. Obiekt o nazwie Willow Rock Energy Storage Center buduje firma Hydrostor. Jego moc ma wynieść 500 MW, a pojemność ma sięgać aż 4 GWh. Hydrostor rozwija technologię, którą określa jako A-CAES (Advanced Compressed Air Energy Storage).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jaka jest sprawność CAES? Pewnie zależy od temp.

@Air to wiedza tajemna, dlatego nic nie napisane 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA