W Holandii powstanie ogromny magazyn CAES

W Holandii powstanie ogromny magazyn CAES
fot. Eneco

Holenderska grupa energetyczna Eneco podpisała umowę z firmą Corre Energy dotyczącą budowy magazynu sprężonego powietrza (CAES), który ma powstać w Zuidwending w prowincji Groningen. Instalacja ma osiągnąć moc 320 MW.

Technologia CAES (Compressed Air Energy Storage) polega na wykorzystaniu powietrza jako nośnika energii. Może ono być magazynowane w postaci sprężonej w kawernach solnych i stopniowo uwalniane w momencie wystąpienia zapotrzebowania na energię elektryczną.

System, którą zamierza zbudować Corre Energy, ma wykorzystywać do 220 MW mocy, aby przekształcić nadmiar energii elektrycznej w sprężone powietrze i przechowywać je w kawernie. W chwili wystąpienia zapotrzebowania na energię sprężone powietrze będzie rozprężane, a turbina wygeneruje energię elektryczną, pracując z maksymalną mocą 320 MW. System będzie w stanie dostarczać energię elektryczną do sieci maksymalnie przez 3,5 dnia (84 godziny). Odpowiada to potencjalnej pojemności magazynowania energii na poziomie 26,88 GWh.

REKLAMA

W ramach podpisanej umowy Eneco będzie kupować całą energię oddawaną przez magazyn.

Budowa magazynu w Zuidwending ma się rozpocząć w tym roku. Zakończenie całej instalacji zaplanowano do roku 2026.

Zrównoważone wytwarzanie energii

Jak wylicza inwestor, magazyn CAES pozwoli zaoszczędzić około 250 tys. ton emisji CO2 rocznie.

Podejmując współpracę z Corre Energy, Eneco robi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonego systemu energetycznego przyszłości dzięki elastycznej wydajności, jaką może zaoferować ich instalacja. Pojemność magazynowa pomaga również rozwiązać problemy z zatorami, a tym samym toruje drogę do jeszcze bardziej zrównoważonej energii dla naszych klientów – powiedział Kees-Jan Rameau, Chief Strategic Growth Officer w Eneco.

REKLAMA

Corre Energy jest członkiem organizacji Long Duration Energy Storage Council, założonej w zeszłym roku w celu promocji wdrażania technologii długoterminowego magazynowania energii (long duration energy storage – LDES).

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Eneco i Corre Energy łączą siły, i mamy pewność, że ta współpraca przyczyni się do zrównoważonej energii w przyszłości. Eneco podziela nasze przekonanie o wartości i potrzebie wielkoskalowego magazynowania energii w instalacjach sprężonego powietrza i wspiera realizację tego projektu – skomentował Keith McGrane, dyrektor generalny Corre Energy.

Magazyn CAES w Zuidwending prawdopodobnie będzie największym tego typu obiektem w Europie i jednym z największych na świecie.

Kilka miesięcy temu budowę ogromnej instalacji wykorzystującej do magazynowania energii tę samą technologię ogłosili Chińczycy. Więcej na ten temat w artykule: Powstaje największy magazyn energii w technologii CAES.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.