Przełom w komercjalizacji magazynów energii CAES

Przełom w komercjalizacji magazynów energii CAES
Hydrostor

Rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii tworzy zapotrzebowanie na magazyny, które będą w stanie przechować energię w dłuższych okresach. Choć od kilku lat powstają już komercyjne magazyny energii złożone z ogniw bateryjnych, to są one w stanie zapewnić energię tylko w krótszych przedziałach czasu, a wyzwaniem pozostaje długookresowe przechowywanie energii. Mocnym kandydatem do zagospodarowania tej potrzeby staje się technologia magazynowania bazująca na sprężonym powietrzu.

Technologia CAES (Compressed Air Energy Storage) polega na wykorzystaniu powietrza jako nośnika energii. Może ono być magazynowane w postaci sprężonej w kawernach solnych i stopniowo uwalniane w momencie wystąpienia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ostatnie informacje o kolejnych komercyjnych projektach z wykorzystaniem tej technologii potwierdzają, że jest ona coraz bardziej gotowa, aby podołać jednemu z największych wyzwań współczesnej energetyki – długookresowemu przechowywaniu nadwyżek energii z OZE.

REKLAMA

Przełomowy kontrakt

Wspólnota energetyczna z Kalifornii – Central Coast Community Energy (3CE), zapewniająca energię dla około 447 tys. klientów z regionów Santa Cruz i Santa Barbara – poinformowała o zawarciu umowy na zakup energii z magazynu energii wykorzystującego sprężone powietrze, która ma obowiązywać aż przez 25 lat. Nie podała szczegółów na temat umowy, w tym ceny, po której będzie kupowana energia.

Magazyn CAES zbuduje firma Hydrostor. Projekt o nazwie Willow Rock Energy Storage Center zostanie zrealizowany w Kern County położonym na północ od Los Angeles.

Będzie to jedna z największych na świecie instalacji typy CAES. Jej moc ma wynieść 500 MW, z czego 200 MW zostanie zarezerwowane dla Central Coast Community Energy.

Instalacja ma pracować z maksymalną mocą nawet przez 8 godzin, zapewniając energię odbiorcom w Kalifornii m.in. wieczorami i w pochmurne dni, gdy nie będą dostarczać jej elektrownie fotowoltaiczne.

Technologia A-CAES

Hydrostor określa swoją technologię jako A-CAES (Advanced Compressed Air Energy Storage). Projekt, który zostanie zrealizowany w Kalifornii, zakłada, że energia odnawialna pochodząca z fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych będzie magazynowana w podziemnych kawernach w formie sprężonego powietrza z wykorzystaniem wody, która zapewni utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. W czasie, gdy pojawi się zapotrzebowanie na energię, powietrze zostanie uwolnione, aby napędzać turbinę generującą energię elektryczną.

REKLAMA

Kanadyjska firma zapewnia, że instalacja A-CAES będzie mogła pracować nawet ponad 50 lat, nie notując w tym czasie żadnej degradacji początkowych parametrów.

– A-CAES zmienia zasady gry. To jedno z niewielu sprawdzonych rozwiązań, które zapewnia długookresowe przechowywanie energii oraz skalę, która jest potrzebna, aby wspierać system energetyczny w coraz większym stopniu polegający na energii odnawialnej – komentuje Curtis VanWalleghem, CEO Hydrostor.

Zakup energii z magazynu pozwoli uzupełnić miks energii dostarczanej przez Central Coast Community Energy i przybliży kalifornijską wspólnotę energetyczną do celu przejścia na 100 proc. zielonej energii, który ma zostać osiągnięty do 2030 roku.

Wspólnota 3CE obecnie ma 19 umów PPA na zakup energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 856 MW i magazynów energii, których skumulowana moc sięga 285 MW.

Przychody, które wypracowuje Central Coast Community Energy, są wykorzystywane w celu obniżania kosztów energii pobieranej przez lokalnych odbiorców; 3CE przeznacza je także na projekty mające na celu obniżenie emisji CO2 i wspieranie rozwoju lokalnej gospodarki.

Największy projekt CAES w Europie

Inwestycja w Kalifornii to kolejny przykład dużego projektu CAES, który ma funkcjonować na komercyjnych zasadach.

W chińskiej prowincji Shangdong powstaje magazyn CAES o mocy 300 MW i pojemności 1400 MWh. Z kolei ostatnio budowę największego europejskiego magazynu wykorzystującego sprężone powietrze ogłosiła holenderska grupa energetyczna Eneco. Więcej na temat tego projektu w artykule: W Holandii powstanie ogromny magazyn CAES.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.