Przy granicy z Polską stanie duży bateryjny magazyn energii

Przy granicy z Polską stanie duży bateryjny magazyn energii
Bateryjny magazyn energii w Schwerin. Fot. Younicos

W oddalonej o około 40 km od Szczecina niemieckiej miejscowości Carmzow jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii postawi konsorcjum z udziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel. Jakie będą zadania tej instalacji?

Włoski koncern energetyczny Enel, który ma na koncie budowę na całym świecie odnawialnych źródeł energii o mocy około 40 GW, zrealizuje swój pierwszy w Niemczech bateryjny magazyn energii we współpracy z niemieckim deweloperem źródeł odnawialnych Enertrag i szwajcarską firmą Leclanche, która dostarczy swoją technologię.

Projekt będzie realizowany w ramach spółki celowej, w której Enel będzie posiadać 90 proc. udziałów, a pozostałe 10 proc. będzie należeć do Enertrag.

REKLAMA

Moc bateryjnego magazynu energii w Carmzow sięgnie 22 MW (inwestor nie podaje pojemności). Wartość inwestycji oszacowano na 17 mln euro.

Magazyn energii będzie funkcjonować w ramach niemieckiego rynku tzw. primary control reserve (PCR) i ma błyskawicznie odpowiadać na zmiany częstotliwości sieci energetycznej, stabilizując jej pracę. – Kiedy częstotliwość sieci zmniejszy się na skutek rosnącego zapotrzebowania na energię, baterie błyskawicznie dostarczą magazynowaną energię. Natomiast w sytuacji wzrostu częstotliwości wynikającej z niskiego popytu baterie będą ładowane nadwyżkami energii – informują autorzy projektu w Carmzow.

Pierwsza sekcja magazynu energii, o mocy 2 MW, ma wejść w fazę operacyjną już w kwietniu, a uruchomienie całości przewidziano na koniec br.

W ubiegłym roku Niemcy przeprowadzili aukcję na potencjał PCR rzędu 600 MW, która przyciągnęła również oferentów z Austrii, Belgii, Francji, Holandii i Szwajcarii. Bateryjne magazyny energii odpowiadały za ok. 1/3 zakontraktowanych mocy w ramach PCR.

Projekt w Cremzow to dla nas ważny krok, ponieważ – po sukcesie podobnych projektów we Włoszech i w Chile – pokaże, jak korzystne magazynowanie energii może być dla systemu energetycznego, w szczególności w połączeniu ze źródłami odnawialnymi. Magazynowanie staje się coraz bardziej kluczowym narzędziem w celu zapewniania stabilności sieci, a także stanowi rozwiązanie dla szerokiego wykorzystania źródeł odnawialnych na całym świecie, ułatwiając ich integrację z siecią – komentuje Antonio Cammisecra, szef działu Global Renewable Energies w Enel Green Power.

REKLAMA

Na późniejszym etapie bateryjny magazyn energii w Carmzow zostanie zintegrowany z okolicznymi farmami wiatrowymi, które należą do Enertrag. Magazyn energii w Carmzow będzie mógł zgromadzić nadwyżki energii wiatrowej, w ten sposób redukując potrzebę systemowego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych.

Komercyjne magazynowanie i jego zdolność do umożliwiania bilansowania sieci jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu transformacji energetycznej w kierunku OZE. Projekt w Cremzow odegra kluczową rolę w zakresie wycofania generacji z węgla w Brandenburgii. W kolejnym kroku instalacja w Carmzow ma pokazać zdolność do black startu z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych Enertrag w regionie Uckermark – komentuje Joerg Mueller z Enertrag.

Enertrag to czołowy niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii. Spółka zatrudniająca około 460 osób dotąd postawiła 667 elektrowni wiatrowych, które w skali roku produkują około 2,9 mld kWh energii elektrycznej.

Niemiecka firma pracuje również nad magazynowaniem nadwyżek energii z odnawialnych źródeł energii w formie wodoru.

Leclanche, który do projektu w Carmzow dostarczy swoją technologię i będzie pełnić rolę EPC, to czołowy europejski dostawca baterii i stacjonarnych magazynów energii.

Pod koniec ubiegłego roku szwajcarska firma otrzymała zamówienie na budowę innego bateryjnego magazynu energii, który ma powstać w Niemczech. Jego pojemność wyniesie 15 MWh, a wartość zamówienia wynosi około 5 mln euro.

Dostarczony przez Szwajcarów bateryjny magazyn będzie pracować w ramach układu hybrydowego, w połączeniu z magazynem termalnym. Więcej o tej inwestycji w artykule: Niemcy postawią hybrydowy magazyn energii z bateriami na 15 MWh.

red. gramwzielone.pl