Największa europejska sieć sprzedaży aut zaoferuje magazyny energii
To pokazuje, jak zmienia się przemysł motoryzacyjny i jak wiele zaczyna mieć wspólnego z rozproszoną energetyką. Największy w Europie operator salonów samochodowych będzie sprzedawać domowe magazyny energii i stacje ładowania aut na prąd.
Należący do grupy Volkswagena dealer aut Porsche Holding Salzburg będzie oferować w swoich salonach samochodowych urządzenia niemieckiego producenta Sonnen – domowe magazyny energii SonnenBatterie oraz montowane na ścianach ładowarki samochodów elektrycznych SonnenCharger. W tym celu Porsche Holding Salzburg utworzy nową markę Moon.
Porsche Holding Salzburg to największy europejski sprzedawca samochodów, posiadający salony w 27 krajach. Od 2011 r. firma jest częścią grupy Volkswagen AG
Sonnen zapewnia, że jego ładowarki samochodów elektrycznych umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej, a ponadto samochody elektryczne można włączyć z pomocą jego urządzeń do rozproszonej sieci magazynów energii, umożliwiając zarabianie na usługach regulacji sieci i absorbcji nadwyżek energii odnawialnej.
Niemiecka firma w tej chwili największy europejski producent małych, bateryjnych magazynów energii. Na największym europejskim rynku takich urządzeń, czyli w Niemczech, jego udział w sprzedaży sięga 1/5. W ubiegłym roku Sonnen zwiększył swoje przychody o 65 proc. do poziomu 65 mln euro
Niemiecka firma zapewnia, że zastosowanie jego magazynu energii w połączeniu z domową instalacją fotowoltaiczną umożliwia zwiększenie poziomu samowystarczalności energetycznej do 75 proc. Oferowane przez nią magazyny energii bazujące na technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (Li-FePO4) posiadają gwarancję zachowania wysokiej efektywności do 10 tys. cykli ładowania.
Do tej pory niemiecka firma Sonnen sprzedała około 30 tys. swoich urządzeń, których łączna moc sięga ok. 210 MW, a w ostatnim czasie wchodzi w obszar usług na rzecz operatorów sieci dystrybucyjnych. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.
Ostatnio Niemcy pozyskali kolejnego inwestora. Fundusz paliwowego giganta Shell zainwestował w ich biznes 60 mln euro.
Sonnen podało, że pieniądze otrzymane od Shella plus fundusze pozyskane w 2016 r. mają wystarczyć na pokrycie kosztów jego inwestycji przez kolejne 2 lata, realizowanych w obszarze wirtualnych elektrowni i świadczenia usług sieciowych.
Niemiecka firma zapowiada w tym kontekście także ekspansję na rynkach amerykańskim i australijskim.
Wcześniej w Sonnen inwestował m.in. chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.