ZPUE postawi magazyn energii zintegrowany z turbiną wiatrową
[Aktualizacja] Już niebawem we Włoszczowie, przy głównej siedzibie ZPUE, stanie nowa stacja transformatorowa z magazynem energii typu SPS (Smart Power Station). Będzie to pierwsza jednostka tego typu wyprodukowana przez tą firmę, stąd w nazwie 001.
W połowie przyszłego miesiąca planowane są pierwsze próby uruchomienia systemu, a na targach Energetab w Bielsku nastąpi prezentacja rozwiązania „on-line”. System monitoringu, w który zostanie wyposażona SPS 001, umożliwi prezentację, wizualizację i analizę przepływu energii w dowolnym miejscu na świecie i o dowolnej porze.
– Dzisiaj czekamy na rozpoczęcie prac budowlanych w miejscu posadowienia stacji. Spodziewamy się istotnych utrudnień ze względu na konieczność wykonania wykopu na część podziemną stacji SPS w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już stacji SN/nN. Część podziemna będzie przeznaczona na magazyn energii – mówi Artur Koziński, inżynier Projektów Innowacyjnych z Działu Innowacji i Transferu Technologii ZPUE S.A.
Magazyn energii będzie się składał z ogniw litowo-jonowych. Umieszczenie magazynu pod ziemią ma znacznie poprawić warunki pracy tych ogniw, zwiększając tym samym ich trwałość. Wpłynie to także na poprawę efektywności oddawania i przyjmowania energii oraz pozwoli na zaoszczędzenie energii potrzebnej do utrzymania stałych warunków pracy akumulatorów.
– Sukcesywnie pojawiają się kolejne komponenty systemu, wyprodukowano już obudowę betonową oraz baterię litowo-jonową wraz ze sterownikiem i zaimplementowanym systemem sterującym BMS. Wkrótce zostanie dostarczony inwerter dwukierunkowy do magazynu energii, ładowarka AC/DC, a także źródła OZE – dodaje Adam Haraziński, product manager w ZPUE S.A.
Stacja SPS 001, którą buduje ZPUE, jest kompleksowym rozwiązaniem technologicznym, które w kontrolowany sposób zarówno dostarczy, jak i odbierze energię z sieci zakładowej, poprawiając jej parametry wyjściowe. Umożliwi także podłączenie źródeł odnawialnych. ZPUE zaznacza, że dzięki temu systemowi takie instalacje jak systemy fotowoltaiczne czy wiatrakowe będą pracować sprawniej i wydajniej.
Oprócz tego, że SPS 001 będzie wspomagała wewnętrzną sieć zakładową i gromadziła energię wyprodukowaną przez OZE, będzie także ładowała samochody elektryczne prądem stałym DC i przemiennym AC.
Całością będzie zarządzać oprogramowanie SPScontrol, dzięki któremu obsługa stacji ma się stać prosta, bezpieczna i przyjazna dla użytkownika. SPScontrol umożliwi zarówno zdalne jak i lokalne monitorowanie stanu stacji, generowanie raportów okresowych, generowanie komunikatów alarmowych o awariach i zagrożeniach. Ma to umożliwić efektywne zarządzanie siecią, analizę wykorzystania energii elektrycznej, demonstrację i szkolenie personelu w zakresie obsługi systemu.
SPScontrol będzie czuwał nie tylko nad bezpieczną pracą systemu jako całości, ale także będzie kontrolował utrzymanie dopuszczalnych warunków pracy dla każdego komponentu stacji.
Jednym z głównych zadań oprogramowania SPScontrol ma być zarządzanie przepływem energii do i z magazynu energii. Decyzja o ustaleniu punktu pracy inwertera ma być podejmowana na podstawie pomiarów dokonywanych w poszczególnych polach odpływowych i w polu zasilającym. Wszelkie decyzje podejmowane przez system będą uwzględniały aktualny stan techniczny baterii kontrolowany własnym sterownikiem i oprogramowaniem BMS.
SPS ma także rozwiązać problem gospodarowania energią produkowaną przez OZE. W tym przypadku będzie to mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 2430 W i turbina wiatrowa o mocy 2800 W. Tej wielkości generacja nie ma znaczącego wpływu na sieć zasilającą zakład, ale system SPS control będzie przygotowany, przetestowany i zaimplementowany w taki sposób, aby umożliwić przyłączanie źródeł OZE o znacznie większych mocach.
Kolejną funkcją realizowaną przez system SPScontrol będzie zarządzanie ładowaniem samochodów elektrycznych. Stacja będzie obsługiwała trzy standardy ładowania, dwa poprzez łącza DC (CCS typ2 i Chademo ) oraz jedno AC do max 63A. Wspomniane zarządzanie sprowadza się do tego, żeby nie dopuścić do pogorszenia jakości energii elektrycznej (spadków napięć, przerw w zasilaniu) na skutek rozpoczęcia procesu ładowania samochodu ładowarką dużej mocy.
W sytuacji braku wystarczającej mocy w sieci, magazyn energii zapewni brakującą energię do naładowania pojazdu, a jeśli nie będzie takiej możliwości, zablokuje proces ładowania. Dzięki stacji SPS poprawi się jakość energii dostarczanej do zakładu, a w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej zakład, stacja będzie pełniłć funkcję dużego UPS-a, który uchroni najbardziej wrażliwe obwody od utraty zasilania do czasu powrotu napięcia w sieci.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.