Polskie firmy zarobią przy budowie magazynu energii w Niemczech

Polskie firmy zarobią przy budowie magazynu energii w Niemczech
Remigiusz Nowakowski. Fot. Tauron

Konsorcjum polskich firm weźmie udział w budowie dużego, bateryjnego magazynu energii, który ma powstać w Niemczech i który będzie działać w ramach układu hybrydowego, współpracując z magazynem termalnym.

Konsorcjum firm kierowane przez Griffin Group Energy SA, z udziałem Pile Elbud SA, to podwykonawca w projekcie bateryjnego magazynu energii o pojemności 15 MWh, który ma powstać w Bremie.

Baterie o pojemności 15 MWh, które zostaną rozlokowane w sześciu kontenerach, dostarczy europejski lider w technologii bateryjnego magazynowania energii – szwajcarska firma Leclanche, która podała, że wartość zdobytego przez nią zamówienia wynosi 5 mln euro.

REKLAMA

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl przedstawiciel Pile Elbud, ta spółka, specjalizująca się w wykonywaniu instalacji na rzecz operatorów sieci, ma zrealizować swoją część zamówienia w przyszłym miesiącu.

Prezes Pile Elbud Remigiusz Nowakowski komentuje, że to pierwszy dla kierowanej przez niego firmy kontrakt związany z magazynowaniem energii.

Projekt w Bremie jest dla nas bardzo ważny, ponieważ pozwoli nam skutecznie rozwinąć kompetencje w realizacji usługi polegających na montażu i przyłączeniu do sieci systemów magazynowania energii. Wierzymy, że rynek bateryjnych magazynów energii ma duży potencjał i będzie rozwijał się w coraz szybszym tempie, proporcjonalnie do dynamiki spadku cen baterii oraz rozwoju rozproszonych źródeł energii – komentuje prezes Nowakowski.

REKLAMA

Uruchomienie magazynu energii w Bremie przewidziano na koniec III kwartału br. i będzie on wykorzystywany do świadczenia usług sieciowych.

Magazyn energii wejdzie w skład konstrukcji hybrydowej, w której zastosowana zostanie również technologia magazynowania termalnego. Taka konstrukcja ma służyć optymalizacji kosztów inwestycyjnych i operacyjnych, a usługi sieciowe mają być świadczone efektywniej, niż gdyby realizowano je z wykorzystaniem obu komponentów osobno.

Inwestorem jest firma SWB AG – dostawca energii elektrycznej i cieplnej, ale również wody w regionie Bremy i Bremerhaven. Od 2009 r. jest częścią koncernu energetycznego EWE. Symboliczną akcję w SWB posiada miasto Brema.

Rok temu EWE informowało o planach budowy – jak zapewniła niemiecka firma – największego magazynu energii na świecie, wykorzystując w tym celu kawerny solne, w których przechowywany jest gaz ziemny. Kawerny miałyby posłużyć do budowy przepływowej baterii o docelowej mocy 120 MW i pojemności 700 MWh.

EWE podało, że możliwy termin uruchomienia magazynów energii w kawernach solnych to 2023 r. – Jeśli wszystko się uda, to może fundamentalnie zmienić rynek magazynowania. Ilość magazynowanej w ten sposób energii, z wykorzystaniem dwóch średniej wielkości kawern – może wystarczyć do zaspokojenia godzinnego zapotrzebowania na energię w przypadku miasta wielkości Berlina – zapewnił Peter Schmidt, szef spółki EWE Gasspeicher.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.