REKLAMA
 
REKLAMA

W Niemczech pompy ciepła przegrywają z gazem

W Niemczech pompy ciepła przegrywają z gazem
fot. Daikin

Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Grzewczego (BDH) przedstawiło dane na temat sprzedaży urządzeń grzewczych na rynku niemieckim w 2023 r. Ubiegły rok okazał się rekordowy dla tej branży.

Jak wylicza Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Grzewczego (BDH), w minionym roku sprzedaż urządzeń do ogrzewania wzrosła w Niemczech o 34 proc. względem roku 2022. W liczbach przekroczyła ona 1,3 mln generatorów ciepła – to jak dotąd najwyższy wynik w historii. Ostatni raz podobną skalę sprzedaży producenci takich urządzeń mieli osiągnąć na niemieckim rynku w latach 90. XX wieku.

Niestabilny rok dla pomp ciepła

Rok 2023 w Niemczech branżowe stowarzyszenie określa jednak jako pełen „efektów specjalnych”. W pierwszej połowie roku widoczny był trwały wzrost popytu na pompy ciepła. Miało to wynikać z sytuacji geopolitycznej – wojny w Ukrainie i utrzymujących się od 2022 r. obaw o niedobory gazu.

REKLAMA

Druga połowa roku na niemieckim rynku grzewczym pokazała jednak inną tendencję. W dużej mierze wynikało to z przedłużającej się debaty wokół nowelizacji niemieckiej ustawy o efektywności energetycznej budynków (Gebäudeenergiegesetz, GEG), która miała spory wpływ na politykę Niemiec. Do tego doszła niepewność co do przyszłych ram dotacji do instalacji pomp ciepła. To doprowadziło do zwiększonego popytu na modernizację systemów grzewczych wykorzystujących olej i gaz przy jednoczesnym spadku sprzedaży pomp ciepła.

 

Wykres pokazujący sprzedaż urządzeń grzewczych w Niemczech w latach 2014-2023
Sprzedaż urządzeń grzewczych w Niemczech w poszczególnych latach (kolory niebieskie – źródła gazowe, szare – źródła olejowe, ziemna zieleń – pompy ciepła, jasna zieleń – biomasa). Źródło: BDH

Jak zaznacza BDH, z zaobserwowanego boomu na urządzenia grzewcze nie skorzystali jednak producenci komponentów do systemów grzewczych (grzejników, ogrzewania podłogowego, systemów wentylacyjnych). Miało to wynikać przede wszystkim z ograniczonej skali budowania nowych obiektów w Niemczech. To zaś według BDH było efektem anulowania zachęt prawnych do inwestycji budowlanych.

REKLAMA

Zadania dla polityków

Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Grzewczego wezwało polityków do ścisłego monitorowania rozwoju rynku grzewczego i obserwowania poziomu społecznej akceptacji nowych warunków dotacyjnych. Według BDH w przypadku braku poparcia dla poszczególnych programów dotacji rząd federalny powinien modyfikować zasady w porozumieniu z branżą.

Stowarzyszenie podkreśla dużą niepewność rynku i wskazuje na stonowane oczekiwania producentów na pierwszą połowę 2024 r. Mimo to uważa, że w Niemczech obecnie są dobre warunki do inwestowania w efektywne energetycznie systemy grzewcze.

Teraz, gdy GEG i nowe rozporządzenie w sprawie subsydiów weszły w życie, w końcu pojawiła się pewność planowania dla wszystkich uczestników rynku, a przede wszystkim dla konsumentów. Oznacza to, że teraz jest właściwy czas, aby skupić się na modernizacji systemów grzewczych i zająć się transformacją ogrzewania we własnych czterech ścianach – mówi dyrektor zarządzający BDH Markus Staudt.

Według organizacji niemieckie władze powinny przeprowadzić kampanię informacyjną dotyczącą możliwości poprawy efektywności energetycznej budynków. Powinna ona obejmować dane o dostępnych dotacjach i rozwiązaniach w zakresie technologii grzewczych.

Transformacja ogrzewania to praca zespołowa. Przemysł i wyspecjalizowany handel odrobiły pracę domową i imponująco zademonstrowały swoje możliwości w ciągu ostatniego roku. Teraz również politycy muszą wywiązać się z tego zadania. Paragrafy muszą teraz przełożyć się na zainstalowane systemy grzewcze – podkreśla Markus Staudt.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

W Niemczech jest mnóstwo starej zabudowy pięknych kamienic z 19 i początków 20 wieku dla tych budynków nie ma możliwości termomodernizacji i to jest wyrok. Trzeba je wyburzyć i postawić nowe? Ta nibyekologiczna neoreligia pożera własne dzieci w zastraszającym tempie. Zielony głód, eko wykluczenie komunikacyjne deintustrializacje i eko rozbrojenie czyli samozagłada na raty…

Do Bulba, ale dałeś popis propagandy… A zapewne nigdy nie słyszałeś o docieplaniu od wewnątrz.

Tadziu z Torunia 27-02-2024 00:01

janisz – be
bulba-tak
czemu stara kamienica z klinkierytu lepiej trzyma i przyjaźniejsza niż szklane domy? te wymagają termomodernizacji LATEM,! Koszt klimy latem to nie jest generowanie efektu cieplarnianego?

Od wewnątrz się nie termomodernizuje ze względu na ryzyko wystąpienia punktu rosy w ścianie. O tym uczą na studiach wyższych. Pewnych kamienic się nie termomodernizuje i już

Słyszałem o dociepleniu od wewnątrz i szczerze każdemu odradzam chyba że lubi zawilgocenie i pleśn. Popisy propagandy dają „ekospecjaliści” żerujący na głupocie i naiwności ludzi…w obecnej sytuacji geopolitycznej powinniśmy olać ekologię i rozwijać przemysł i zbroić się bo nasi sąsiedzi za nic mają ekologię i wierzą tylko w siłę armat

Panie Pawle ma Pan rację że na studiach o tym uczą ale z doświadczenia wiem że na budowie chłopaki bez zawodówki potrafią wytłumaczyć czemu nie ociepla się od wewnątrz

I już ostatni wpis 20 lat temu można było dostać w dawnym NRD za euro całą kamienice . Pytam bogatego Niemca w Goerlitz czemu nie bierze a on mówi jedno energooszczędne okno do takiej kamienicy jest 10razy droższe od typowego bo musi spełniać wymogi zabytku… Rozwijać dalej temat? W centrum tego miasta pewnie już 3/4 budynków to pustostany… Zniszczyła je demografia i teraz dobija ekologia. Do tego dążymy?

Pompa ciepła nie grzeje, grzeje licznik prądu bo robi się czerwony,a w Polsce najdroższy prąd w UE,to trzeba być matolem by zakładać pompę i fotowoltaike.

Ja mam pompę ciepła i fotowoltaikę i za prąd dla całego domu płace rocznie 500zl. Tak, 500zl . Dom 300m2

Proszę podzielić się kosztami inwestycyjnymi koszt pompy, podłogowek(jeżeli to stary dom) fotovoltaiki (jeEliPan sam instalował to ile kosztowałaby usługa) domyślam się że nowy dom w starym trzeba jeszcze doliczyć ocieplenie ścian i okna. No raczej tanio nie będzie….to trzeba uczciwie doliczyć do porównania. Do tego wielką niewiadomą jest trwałość pompy (patrząc po lodówkach koło 15lat?) i kolektorow

w Polsce sytuacja jest dynamiczna, zobaczymy jak będzie w tym roku. my założyliśmy pompę w zeszłym roku i jest wszystko jak należy. znaleźliśmy hymon, woleliśmy firmę z doświadczeniem i dobrze na tym wyszliśmy

Czekam na odpowiedź od Pana hydraulika bo może to ja jestem w błędzie i warto przejść na pompę? A i jeszcze pytanie jaka ma pompę powierzę czy grunt?

@Bulba ja mam pompe na gruncie, którą też hymon mi założył razem z panelami. to kombo u mnie się sprawdza super, także dużo zależy od firmy pewno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA