
NFOŚiGW uruchomił dofinansowanie na wodór
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma środki na dofinansowanie technologii jednostek transportowych napędzanych wodorem. Właśnie ruszył nabór wniosków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma środki na dofinansowanie technologii jednostek transportowych napędzanych wodorem. Właśnie ruszył nabór wniosków.
Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Grupa Polsat stała się istotnym podmiotem na krajowym rynku energii odnawialnej. Teraz spółka podała, ile zielonej energii wytworzyła w pierwszym kwartale 2024 r. i jaka była średnia cena tej energii.
Firma hiPower Energy podpisała umowę inwestycyjną, na mocy której do grupy dołączy spółka hiPower Labs. Nowa spółka będzie odpowiedzialna za stworzenie laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych, kompozytowych zbiorników na wodór.
Firma hiPower Energy podpisała umowę ze specjalistami w dziedzinie technologii plazmowego zgazowania biomasy. W ramach współpracy odbędzie się audyt technologiczny i prawny przełomowej technologii. hiPower Energy chce wprowadzić ją do portfolio spółki.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad ustawą mającą pomóc w szybkim wdrożeniu polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Stworzona strategia uwzględnia wykorzystanie niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle.
Niemiecki producent chemikaliów realizuje wielkoskalowy projekt produkcji ekologicznego wodoru. Na jego potrzeby zamówił akumulatory NAS od firmy NGK Insulators, które zapewnią stałe dostawy energii elektrycznej do elektrolizy.
„Wodoryzacja gospodarki” to nazwa programu dotacyjnego, w którym przewidziano prawie 1,2 mld zł na dofinansowanie projektów. Mogą one dotyczyć zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań oraz technologii w zakresie jednostek transportowych napędzanych wodorem.
Nawet 20 mln zł dofinansowania można uzyskać od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie Gospostrateg. W maju ruszy nabór w XI edycji konkursu na projekty zamawiane, którego tematem jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych.
Projekt Orlenu o nazwie Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland otrzymał bezzwrotne dofinansowanie w ramach konkursu unijnego. Przeznaczone zostanie na produkcję i stosowanie wodoru wytwarzanego z wykorzystaniem energii odnawialnej.
Solaris po raz trzeci dostarczy swoje autobusy zasilane wodorem do Frankfurtu. Dostawy przegubowych modeli Urbino 18 hydrogen zaplanowano na 2025 r.
Dwie spółki planują ogromny projekt wodorowy na największej wyspie Morza Śródziemnego. Realizacja inwestycji przyczyniłaby się do utworzenia włoskiej doliny wodorowej.
13 kwietnia zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). W najbliższych latach w całej Europie ma powstać więcej stacji ładowania aut elektrycznych i tankowania wodorem...
Węgierski koncern paliwowy MOL zainwestował w technologię zielonego wodoru. Grupa MOL uruchomiła na Węgrzech duży zakład produkcji wodoru zasilanej energią odnawialną.
Rewolucyjna powłoka barierowa ma znacząco przyczyniać się do ograniczania strat wodoru w procesie jego przechowywania i transportu. Odpowiedzialna za opracowanie technologii spółka hiPower Institute of Materials poinformowała o kolejnym kroku milowym w projekcie.
Poznański port lotniczy wszedł na ścieżkę dekarbonizacji i na części swojego terenu zbudował farmę fotowoltaiczną. Wytwarzana przez nią energia ma zasilać produkcję wodoru.