Engie zmniejsza udział węgla w portfelu wytwórczym

Engie zmniejsza udział węgla w portfelu wytwórczym
Fot. Engie

Francuski koncern energetyczny zmniejszył udział elektrowni węglowych w swoim portfelu wytwórczym dzięki sprzedaży udziałów w firmach z Azji posiadających takie aktywa. Francuzi inwestują przy tym w OZE, a ich ostatnie flagowe inwestycje w tym zakresie są związane z morską energetyką wiatrową, ale także z dosyć niszową technologią produkcji energii słonecznej, jaką jest CSP.

Engie informuje o sfinalizowaniu sprzedaży posiadanych 69,1 proc. udziałów w grupie energetycznej Glow, która wytwarza energię w Tajlandii i Laosie i na której aktywa składają się bloki węglowe o mocy 1 GW, gazowe o mocy 2 MW oraz źródła odnawialne o mocy około 200 MW.

W ramach transakcji wycenionej na 2,6 mld euro udziały w Glow od francuskiego koncernu kupiła firma Global Power Synergy Public Company Ltd.

REKLAMA

W ten sposób udział mocy węglowych w ogólnym portfelu wytwórczym francuskiego giganta, zatrudniającego na całym świecie 160 tys. pracowników, spadł z około 13 proc. na koniec 2015 roku do 6 proc.

Po sfinalizowaniu tej transakcji Engie nie posiada już aktywów wytwórczych związanych z węglem w regionie Azji i Pacyfiku. Francuski koncern, który zatrudnia tam obecnie około 4 tys. pracowników, nie zamierza jednak wycofywać się z działalności w tamtym regionie, chce natomiast skupić się na inwestycjach w aktywa związane z wytwarzaniem energii z gazu oraz źródeł odnawialnych.

Engie ma ponadto rozwijać poprzez swoje azjatyckie oddziały rozwiązania związane z efektywnością energetyczną, ogrzewaniem i klimatyzacją, czystym transportem oraz zapewnieniem dostępu do energii w słabiej zelektryfikowanych regionach.

REKLAMA

W 2018 r. francuski koncern wypracował przychody na poziomie 60,6 mld euro, czyli o 1,7 proc. większe niż rok wcześniej. EBITDA podobnie jak w roku 2017 ukształtowała się na poziomie 9,2 mld euro.

W tym dział odnawialnych źródeł energii wypracował wynik EBITDA na poziomie 1,6 mld euro wobec 1,4 mld euro rok wcześniej.

Na zainstalowany potencjał wytwórczy Engie, wynoszący na koniec 2017 r., około 103 GW, w 56-procentach składały się źródła gazowe, a w 26 proc. odnawialne źródła energii.  

Tymczasem na początku tego roku francuski koncern energetyczny zbudował w RPA jedną z największych na świecie termalnych elektrowni słonecznych w technologii tzw. Concentrated Solar Power (CSP), która – w przeciwieństwie do fotowoltaiki – daje możliwość zmagazynowania energii i oddania jej do sieci np. po zachodzie słońca. Więcej na ten temat w artykule: Engie uruchamia wielką elektrownię słoneczną CSP.

Jeszcze większą inwestycję w OZE francuska grupa szykuje we współpracy z portugalskim koncernem EDPR i japońską firmą Mitsubishi. Chodzi o budowę wielkiej morskiej farmy wiatrowej, która stanie u wybrzeży W. Brytanii. Więcej na ten temat w artykule: EDPR i Engie mają finansowanie dla wielkiej inwestycji w offshore.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.