IEO: Ceny energii w hurcie rozjadą się z kosztami wytwarzania

Ceny hurtowe w latach 2020 -2025 będą w wysokim stopniu nieskorelowane z kosztami wytwarzania. Zmieniająca się opłata OZE i opłata przejściowa, wprowadzenie niezwykle kosztownej opłaty mocowej i kogeneracyjnej gwarantują, że część kosztów zostanie przeniesiona z sektora wytwórczego do detalicznego w taryfach – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.
W najnowszym raporcie pt. „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku” Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla, że zjawiska, z którymi ma do czynienia rynek energetyczny, są trudne do przełożenia na prognozy przyszłych cen energii.
Zdaniem IEO, z uwagi na długoterminowe skutki wcześniejszych decyzji, nawet ewentualna zmiana polityki energetycznej nie wpłynie istotnie na zmianę wyników prognozy kosztów, przynajmniej do 2030 roku. Natomiast krótkoterminowe prognozy cen energii, a zwłaszcza bieżące ich fluktuacje, wymagały głębszych analiz.
– Wskazują na konieczność odejścia od analiz statystycznych wyników historycznych i ekstrapolacji dotychczasowych trendów w stronę modelu kosztowego opierającego się na technicznych, ekonomicznych i politycznych założeniach – ocenia IEO.
Symulacje przeprowadzone przez Instytut wskazują, że wzrosty cen energii są nieuniknione – głównie przez ceny uprawnień do emisji CO2, a w dalszym okresie przez potrzebne kolejne nakłady inwestycyjne, aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną.
Instytut ocenia, że w efekcie dotychczasowej polityki energetycznej największe wzrosty kosztów wytwarzania energii dokonały się częściowo w 2018 roku. Jednak koszty rosną nadal, w tym roku w pełni nie mając przełożenia na ceny, ale – według IEO – ceny wzrosną „spektakularnie” w przyszłym roku.
Instytut prognozuje przy tym rosnącą rozbieżność między kosztami wytwarzania i hurtowymi cenami energii. – Zmieniająca się opłata OZE i opłata przejściowa, wprowadzenie niezwykle kosztownej opłaty mocowej i kogeneracyjnej gwarantują, że część kosztów zostanie przeniesiona z sektora wytwórczego do detalicznego w taryfach – zakłada IEO.
Mimo, że ustawa z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (tzw. ustawa prądowa) częściowo obniża niektóre składniki ceny energii dla odbiorców (zmniejszona akcyza i opłata przejściowa), odbiorca końcowy w rachunku za energię odczuje całkowity ciężar wzrostów cen z powodów fundamentalnych, mimo że chwilowo indeksy giełdowe na TGE (też prognozowane przez IEO) mogą pokazywać inne trendy. Z uwagi na różne obciążenie cen energii kosztami u różnych odbiorców (wpływ polityki na rynek energii), różnie będą też kształtować się taryfy – czytamy w analizie Instytutu Energetyki Odnawianej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.