Na razie niewielu przedsiębiorców rozliczanych przez PGE w systemie opustów

Już od niemal dwóch miesięcy przedsiębiorcy posiadający mikroinstalacje mogą korzystać z prosumenckiego systemu opustów. Ilu z nich zdecydowało się przejść na ten system rozliczeń za wprowadzane do sieci nadwyżki energii? Mamy dane największego sprzedawcy energii w Polsce.
Od 29 sierpnia br. działalność prosumencką zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii mogą prowadzić przedsiębiorcy eksploatujący własne mikroinstalacje i mogący rozliczyć wprowadzone do sieci nadwyżki nieskonsumowanej energii w systemie opustów, z którego wcześniej, od połowy 2016 r., mogli korzystać ustawowi prosumenci.
Jednocześnie przedsiębiorcy zachowali możliwość rozliczania nadwyżek energii wprowadzonej do sieci w systemie, z którego mogli korzystać wcześniej, sprzedając energię po średniej cenie występującej na rynku hurtowym we wcześniejszym kwartale.
Zgodnie z wcześniejszą definicją wpisaną do ustawy o OZE prosumenta rozumiano jako „odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646, 1479, 1629, 1633 i 2212), zwaną dalej „ustawą – Prawo przedsiębiorców”;
Tymczasem zgodnie z zapisem zawartym w uchwalonej w lecie nowelizacji przez „prosumenta energii odnawialnej” rozumie się „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu sprzedawcy, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”.
O to, jaka jest struktura klientów będących prosumentami jeśli chodzi o formę prawną, zapytaliśmy największego sprzedawcę energii elektrycznej w Polsce.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec pierwszego półrocza br. PGE Obrót obsługiwał ok. 4,62 mln odbiorców będących gospodarstwami domowymi, a drugi w tym zestawieniu Tauron miał 3,87 mln klientów rozliczanych w taryfie G.
PGE Obrót to nie tylko największy sprzedawca energii w kraju, ale to także spółka obsługująca największy odsetek krajowych prosumentów, których jest – jak podawało ostatnio Ministerstwo Energii – w sumie już około 85 tysięcy.
Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Agnieszka Żurawska z biura prasowego PGE Obrót, ten sprzedawca rozliczał na koniec ubiegłego tygodnia w sumie 35 216 prosumentów.
Najwięcej prosumentów rozliczanych przez PGE Obrót to gospodarstwa domowe, których było na dzień 17 października w sumie 33 902.
Natomiast przedsiębiorców posiadających mikroinstalacje, którzy zdecydowali się przejść na system opustów po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o OZE i którzy są klientami PGE Obrót, było jedynie 12.
PGE Obrót rozlicza ponadto w systemie opustów pięć spółdzielni mieszkaniowych i tylko jedną wspólnotę mieszkaniową.
Spółka obsługuje także1296 pozostałych klientów będących prosumentami, których zalicza do jednej grupy. To m.in. jednostki samorządu terytorialnego, fundacje czy parafie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.