Tysiące nowych prosumentów w sieci Taurona. Nowe zasady przyłączenia

Tysiące nowych prosumentów w sieci Taurona. Nowe zasady przyłączenia
ML System

W trzecim kwartale tego roku spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła niemal tak dużo mikroinstalacji jak w rekordowym drugim kwartale br. Jednocześnie w ubiegłym miesiącu Tauron zaczął stosowanie nowych zasad przyłączania i obsługi mikroinstalacji, które wynikają z wdrożenia tzw. kodeksów sieciowych NC RfG.

W ostatnim kwartale w sieci obsługiwanej przez Tauron Dystrybucja pojawiło się 5851 mikroinstalacji o łącznej mocy 42,675 MW. Wszystkie mikroinstalcje zrealizowano w technologii fotowoltaicznej.

To porównywalna moc do całkowitej mocy mikroinstalacji przyłączonych przez Tauron we wcześniejszym, rekordowym kwartale.

REKLAMA

W drugim kwartale 2019 r. w sieci tego operatora pojawiły się 6203 mikroinstalacje o łącznej mocy 46,203 MW, w tym trzy mikroinstalacje zrealizowano w technologii innej niż fotowoltaiczna. Przyłączono dwie elektrownie wodne o łącznej mocy 47 kW oraz jedną elektrownię wiatrową o mocy 4 kW.

To znacznie więcej niż liczba i moc mikroinstalacji przyłączonych przez Tauron Dystrybucję we wcześniejszych kwartałach.

W pierwszych kwartale 2019 roku w sieci tego operatora pojawiło się 2449 mikroinstalacji o łącznej mocy 16,63 MW, w tym dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 5 kW i jedna elektrownia wodna o mocy 23 kW – pozostałe to mikroinstalacje PV.

W całym 2018 roku przyłączono 7,97 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 49,82 MW, a w roku 2017 w sieci dystrybucyjnej Taurona przybyło około 4,1 tys. mikroinstalacji o mocy 24,62 MW.

Jak wynika z szacunków portalu Gramwzielone.pl na podstawie informacji uzyskanych wcześniej od spółki Tauron Dystrybucja, do końca ubiegłego roku do jej sieci przyłączono w sumie 16,91 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 104,45 MW.

Natomiast łączna liczba mikroinstalacji, które rozpoczęły pracę w sieci Taurona wyłącznie w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wynosi już 14 506, a ich moc sięga 102,2 MW.

Oznacza to, że całkowita moc mikroinstalacji, które przyłączył Tauron do końca trzeciego kwartału br., wynosi już 206,65 MW, na co składa się 31,4 tys. urządzeń.

Nowe zasady obsługi mikroinstalacji

REKLAMA

W korespondencji z portalem Gramwzielone.pl rzecznik spółki Tauron Dystrybucja, Marcin Marzyński, potwierdził zmiany w zasadach przyłączenia i obsługi mikroinstalacji, które wynikają z wdrożenia nowych, unijnych kodeksów sieciowych – tzw. kodeksów NC RfG.

W Tauronie, podobnie jak u pozostałych, największych operatorów sieci dystrybucyjnej, nowe wymogi, zatwierdzone wcześniej przez URE, weszły w życie ostatecznie w ubiegłym miesiącu i zostały wpisane do tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD).

– Karta zmian do IRiESD w zakresie wymagań technicznych dla mikroinstalacji w Tauron Dystrybucja weszła w życie 18 października 2019 roku. Karta aktualizacji wprowadza jedynie nowe wymogi techniczne dla przyłączanych źródeł, m.in. nowy próg mocowy dla źródeł 1-fazowych, konieczność posiadania przez źródła portu komunikacyjnego czy też możliwości regulacji. W zakresie zaś samej obsługi zgłoszeń nie wprowadzono żadnych zmian – poinformował Marcin Marzyński.

Zgodnie z nowym brzmieniem IRiESD, operatorzy sieci dystrybucyjnej, w tym Tauron Dystrybucja, będą przyłączać mikroinstalcaje o mocy nieprzekraczającej 3,68 kW 1-fazowo lub 3-fazowo, natomiast przyłączanie większych mikroinstalacji ma się odbywać tylko poprzez falownik trójfazowy.

Ponadto operatorzy zyskali, w przypadku całego zakresu mocy obsługiwanych mikroinstalacji, możliwość regulacji mocy biernej według zadanej charakterystyki, automatycznej redukcji mocy czynnej przy częstotliwości w sieci powyżej 50,2 Hz, a także – wyłącznie w przypadku większych mikroinstalacji o mocy ponad 10 kW – możliwość zdalnego sterowania mocą czynną, a nawet zdalnego odłączenia mikroinstalacji.

Powyżej 50 kW tylko fotowoltaika

W trzecim kwartale 2019 r. Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci także 11 odnawialnych źródeł energii o jednostkowej mocy ponad 50 kW o całkowitej mocy 7,198 MW – wszystkie to elektrownie fotowoltaiczne.

Natomiast wcześniej, w drugim kwartale br., przyłączono w sumie 30 większych źródeł OZE, w tym 29 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29,173 MW, a także jedną elektrownię wiatrową o mocy 2 MW.

Z kolei w pierwszym kwartale br. w sieci Taurona przybyło 18 większych instalacji OZE, w tym 16 elektrowni PV o całkowitej mocy 12,346 MW, a także po jednej elektrowni wodnej (4,61 MW) oraz biogazowni rolniczej (1 MW).

W całym ubiegłym roku do sieci spółki Tauron Dystrybucja przyłączono większe źródła OZE, o jednostkowej mocy ponad 50 kW, w ilości 27, a całkowita moc tych przyłączeń wyniosła 25,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.