Więcej energii z OZE w elektroenergetyce we wrześniu

Więcej energii z OZE w elektroenergetyce we wrześniu
Fot. Vik Walker, flickr cc

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że we wrześniu wyraźnie wzrósł udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej w stosunku zarówno do września ubiegłego roku jak i sierpnia br.

Agencja Rynku Energii podaje, że działające w kraju odnawialne źródła energii we wrześniu wytworzyły 2 TWh energii elektrycznej wobec 1,6 TWh rok wcześniej oraz wobec 1,46 TWh w sierpniu br.

To przełożyło się na wzrost udziału energii odnawialnej w miksie elektroenergetycznym we wrześniu do 15,4 proc. w porównaniu do 11,1 proc. w sierpniu. Tak wyraźny wzrost to jednak również efekt mniejszej produkcji energii w całej polskiej elektroenergetyce.

REKLAMA

Największy udział w krajowym miksie OZE we wrześniu zachowały elektrownie wiatrowe (61 proc.), następnie elektrownie biomasowe (19 proc.), instalacje współspalające węgiel z biomasą miały 6-procentowy udział, a elektrownie biogazowe i wodne – 5-procentowy.

Najmniejszy udział na poziomie 4 proc. miały elektrownie fotowoltaiczne – mimo największej dynamiki wzrostu, która w ujęciu rok do roku wyniosła aż 124 proc.

Miesiąc wcześniej, w sierpniu, kiedy krajowe OZE wytworzyły w sumie 1,46 TWh energii elektrycznej, najwyższy udział miały elektrownie wiatrowe (43 proc.) oraz biomasowe (28 proc.).

REKLAMA

Natomiast miesiąc wcześniej, w lipcu, krajowe OZE wytworzyły w sumie 1,7 TWh energii elektrycznej i największy udział w tym wyniku miały elektrownie wiatrowe (52 proc.), udział elektrowni biomasowych wyniósł 24 proc., współspalania 7 proc., biogazowni i hydroelektrowni po 6 proc., a udział fotowoltaiki wyniósł 5 proc. wobec najwyższego dotąd wyniku PV na poziomie 8 proc. odnotowanego przez ARE w czerwcu.

Ogółem produkcja energii w Polsce we wrześniu wyniosła 12,8 TWh wobec 13,1 TWh miesiąc wcześniej.

Konsumpcja wyniosła 13,8 TWh i została częściowo zaspokojona importem w ilości 1,6 TWh. Natomiast na eksport trafiło 0,6 TWh energii.

We wrześniu za 51 proc. krajowego wytwarzania odpowiadały elektrownie na węgiel kamienny (miesiąc wcześniej 50 proc., a dwa miesiące wcześniej 49 proc.), w 25-procentach elektrownie na węgiel brunatny (wobec 27 proc. w czerwcu i lipcu), udział OZE wyniósł ponad 15 proc., a udział elektrowni gazowych sięgnął 7 proc. wobec poziomu 10 proc. odnotowanego w sierpniu, udziału 9 proc. odnotowanego w lipcu oraz 7 proc. w czerwcu br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.