Pierwsze takie transakcje na polskim rynku energii
W ubiegłym tygodniu zrealizowano pierwsze w historii transakcje na prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii Rynku Dnia Bieżącego SIDC (XBID). Uruchomienie SIDC otwiera przed krajowymi uczestnikami rynku nowe możliwości. Mechanizm umożliwi dostęp do ofert kupna i sprzedaży energii spoza kraju, co przełoży się na zwiększenie płynności krajowego rynku dnia bieżącego.
W dniu 19 listopada Towarowa Giełda Energii uruchomiła transgraniczny Rynek Dnia Bieżącego w modelu SIDC (XBID).
W pierwszej dobie od uruchomienia SIDC zawartych zostało aż 740 transakcji kupna i sprzedaży. Ich wolumen wyniósł 2967,2 MWh i jest to najwyższy wolumen dzienny na Rynku Dnia Bieżącego w tym roku. Stanowiło to jednocześnie 73,1 proc. całego obrotu na RDB dla dostawy w dniu 20 listopada.
Tym samym osiągnięto najwyższy wolumen dzienny RDB i zarazem niemal 14 razy przewyższający średni dzienny wolumen odnotowany na Rynku Dnia Bieżącego w ubiegłym roku.
Oferty kupna i sprzedaży dla połączeń transgranicznych zawierane były przez uczestników z następujących krajów – Niemiec, Austrii, Czech, Węgier, Danii, Belgii, Bułgarii, Francji i Holandii.
Jak tłumaczy TGE, transgraniczny rynek SIDC w modelu XBID umożliwia ciągły handel pomiędzy podmiotami w większości europejskich krajów.
Obecnie SIDC łączy 21 państw, a zawieranie międzynarodowych transakcji możliwe jest dzięki platformie opracowanej przez Deutsche Boerse AG.
W przygotowania do wdrożenia SIDC w Polsce zaangażowane były Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, tzw. NEMO (Nominated Electricity Market Operators) uprawnieni do działania w polskim obszarze rynkowym oraz Urząd Regulacji Energetyki.
Dla PSE dołączenie Polski do SIDC było wyzwaniem wymagającym m.in. gruntownego przebudowania lub wymiany części systemów informatycznych wykorzystywanych do obsługi procesów rynkowych.
Jak zapewnia PSE, projekt był realizowany z najwyższym priorytetem, a obsługa procesu od momentu operacyjnego uruchomienia mechanizmu jest realizowana 24 godziny na dobę przez służby dyspozytorskie Krajowej Dyspozycji Mocy.
Mechanizm SIDC jest oparty na zasadzie handlu ciągłego i alokacji typu implicite. Uczestnicy rynku dokonują transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej do 1 godziny przed okresem jej fizycznej dostawy, wykorzystując zarówno oferty dostępne w kraju, jak i spoza systemu polskiego.
Możliwość skorygowania pozycji handlowej z krótkim wyprzedzeniem czasowym ma szczególne znaczenie dla podmiotów zarządzających portfelami charakteryzującymi się dużą zmiennością zapotrzebowania i generacji, np. OZE.
Korzystanie z ofert zza granicy jest możliwe dzięki międzysystemowym zdolnościom przesyłowym, których udostępnianie dla realizacji transakcji handlowych odbywa się w tle zawieranych transakcji.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego udostępnienie alokacji w trybie dnia bieżącego umożliwi lepsze wykorzystanie połączeń transgranicznych, w szczególności gdy po zamknięciu rynku dnia następnego pojawią się nowe możliwości przesyłowe lub zmienią się warunki pracy systemów elektroenergetycznych w poszczególnych krajach – podkreślają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.