Dania rozstrzygnęła aukcję dla wiatru i PV. Znowu niższe premie
Duńskie władze ogłosiły wyniki neutralnej technologicznie aukcji, w której inwestorzy konkurowali o wsparcie w zakresie sprzedaży energii odnawialnej. Wygrani zyskali prawo do premii przyznawanej ponad cenę energii uzyskaną na rynku.
Zwycięzcami neutralnej technologicznie aukcji okazali się inwestorzy, którzy przystąpili do niej wyłącznie z projektami elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, w tym z projektami hybrydowymi łączącymi technologię wiatrową i PV.
Wsparcie dla zwycięskich projektów zostanie przyznane w formie premii doliczanej do każdej kilowatogodziny energii sprzedanej na rynku.
Rozliczenia we wprowadzanym w Danii systemie aukcyjnym różnią się od rozliczeń stosowanych np. w polskim systemie aukcyjnym, który opiera się na mechanizmie kontraktów różnicowych i w którym inwestor otrzymuje dopłatę do zaoferowanej ceny energii, ale gdy sprzeda energię na rynku drożej, wówczas musi zwrócić nadwyżkę.
Systemem premii w aukcji przeprowadzonej w Danii zostało objętych w sumie siedem projektów o łącznej mocy 271 MW. W tym wsparciem objęto dwa projekty wiatrowe o mocy 72 MW, trzy projekty fotowoltaiczne o mocy 83 MW, a także dwa hybrydowe projekty wiatrowo-fotowoltaiczne o mocy 97 MW.
Najniższa, przyznana premia w przypadku projektów wiatrowych wyniosła 10 DKK/MWh (5,73 PLN/MWh), natomiast najwyższa sięgnęła 19,7 DKK/MWh (11,29 PLN/MWh).
Premie dla wszystkich trzech projektów fotowoltaicznych wynoszą po 18,4 DKK/MWh, a dla dwóch projektów hybrydowych wyniosą po 14,8 DKK/MWh.
Pierwszy z projektów hybrydowych zakłada budowę w regionie Mariagerfjord farmy wiatrowej o mocy 37,8 MW oraz farmy fotowoltaicznej o mocy 15,2 MW. Natomiast druga hybrydowa elektrownia OZE powstanie w pobliżu miejscowości Holsterbro oraz Herning i złożą się na nią farma wiatrowa o mocy 25,2 MW oraz farma fotowoltaiczna o mocy 18,9 MW.
Duńskie władze podkreślają, że w porównaniu do wcześniejszej aukcji średnia wysokość premii zagwarantowanej w ostatniej aukcji jest niższa o około 30 proc. W efekcie inwestorzy wykorzystali tylko niewiele ponad 60 proc. budżetu aukcji.
W pierwszej duńskiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą duńskie władze przeprowadziły w ubiegłym roku, wsparciem w postaci premii doliczanej ponad cenę energii sprzedanej na rynku objęto sześć inwestycji, w tym trzy farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 165 MW oraz trzy farmy fotowoltaiczne na 104 MW. Średnia premia, którą zaoferowano, wynosiosła 22,8 DKK/MWh.
Komentując wyniki ostatniej aukcji, duński minister ds. klimatu Dan Jørgensen podkreślił, że ceny osiągnięte w aukcjach przeprowadzonych w latach 2018-2019 oznaczają, że taki sam budżet zostanie wydany na wsparcie 2,5 razy większego wolumenu energii odnawialnej niż założono określając warunki aukcji.
– Niski poziom dopłat oznacza, że zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać w innych obszarach. Na przykład moglibyśmy wykorzystać subsydia na rozwój technologii, które umożliwiają magazynowanie i przekształcanie energii, na przykład w paliwo dla samolotów i statków – stwierdził.
Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030.
Przy tym udział wiatru w całkowitej konsumpcji energii w Danii, w tym także zużywanej w ciepłownictwie i transporcie, wynoszący obecnie około 8 proc., ma wzrosnąć do roku 2030 do 18 proc.
W ramach nowej strategii przewiduje się m.in. zwiększenie duńskiego potencjału morskiej energetyki wiatrowej o 2,4 GW dzięki planowanym trzem aukcjom.
Ostatnio Duńczycy zasygnalizowali zmianę zasady rozliczeń w systemie wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej z premii na kontrakty różnicowe. Więcej na ten temat w artykule: Duńczycy zmieniają zasady wsparcia dla morskich wiatraków.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.