Szef MAE: koronawirus nie może zatrzymać transformacji energetycznej

Szef MAE: koronawirus nie może zatrzymać transformacji energetycznej
Fatih Birol

Nie powinniśmy pozwolić, aby dzisiejszy kryzys zmniejszył nasze wysiłki w walce z zagrożeniem, przed którym świat nie ma ucieczki pisze szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wskazując jednocześnie, że przygotowywane przez rządy poszczególnych państw pakiety antykryzysowe to szansa na nowe inwestycje w niskoemisyjną gospodarkę.

W komentarzu opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, najważniejszą międzynarodową organizację zajmującą się energetyką, jej szef dr Fatih Birol podkreśla, że państwa walczące z koronawirusem i będącym jego następstwem kryzysem gospodarczym nie powinny wstrzymywać transformacji swoich sektorów energetycznych w kierunku niskoemisyjności.

Fatih Birol pisze, że o ile kryzysy gospodarcze wywołane koronawirusem będą mieć tymczasowy charakter, o tyle trwałym zagrożeniem są zmiany klimatu, które – jak podkreśla – wymagają znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych jeszcze w tej dekadzie.

REKLAMA

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej podkreśla, że pakiety antykryzysowe, które przygotowują poszczególne kraje i których celem jest stymulacja gospodarki, są szansą na nowe inwestycje w niskoemisyjną energetykę.

Duże inwestycje wzmacniające rozwój, wykorzystanie i integrację czystych technologii energetycznych – takich jak fotowoltaika, wiatr, wodór, baterie i wyłapywanie CO2 – powinny być centralną częścią rządowych planów, ponieważ przyniosą podwójną korzyść stymulowania gospodarki i przyspieszenia transformacji energetycznej. Postęp osiągnięty w zakresie infrastruktury energetycznej nie będzie chwilowy – może oznaczać ogromną różnicę dla naszej przyszłości – pisze Fatih Birol.

Ekspert podkreśla przy tym, że koszty wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych są obecnie znacznie niższe niż w czasach, w których przygotowywane były wcześniejsze pakiety antykryzysowe.

REKLAMA

Natomiast zdaniem szefa MAE wodór czy wyłapywanie CO2 to technologie, które wymagają dużych inwestycji, aby możliwe było osiągnięcie odpowiedniej skali pozwalającej na obniżenie kosztów technologii.

Fatih Birol podkreśla, że podjęciu projektów w czyste technologie w energetyce sprzyjają występujące obecnie niskie stopy procentowe, które jeszcze obniżają koszty inwestycji, a rządy poszczególnych państw mogą pomóc poprzez zapewnienie inwestorom długoterminowych kontraktów i gwarancji, które zredukują ryzyko finansowe.

Podjęcie tych kroków jest niezwykle ważne, ponieważ koronawirus w zestawieniu z niepewnymi warunkami rynkowymi odwróci uwagę polityków, liderów biznesu i inwestorów od transformacji energetycznej – pisze Fatih Birol.

Z drugiej strony dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje na szansę na odejście od subsydiowania sektora paliw kopalnych, jaką w jego opinii daje notowany obecnie spadek cen ropy. MAE szacuje koszty subsydiów dla tego sektora na świecie na około 400 mld USD rocznie, z czego około 40 proc. umożliwia obniżanie cen produktów związanych z ropą.

Fatih Birol kieruję Międzynarodową Agencją Energetyczną od 2015 roku. W styczniu 2018 roku został wybrany na drugą kadencję, która potrwa cztery lata.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.