Enefit raportuje wyższą produkcję energii odnawialnej
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, w ubiegłym miesiącu wyprodukował 160 GWh energii elektrycznej, czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Jak wylicza estońska firma działająca m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej, energia elektryczna wyprodukowana w lutym 2020 r. wystarczyłaby na pokrycie średniego rocznego zużycia około 53,5 tys. gospodarstw domowych. Większość produkcji pochodziła z farm wiatrowych, które wytworzyły w tym czasie 144 GWh energii elektrycznej.
Luty był kolejnym miesiącem, w który estońska firma odnotowała dużo lepszą produkcję energii niż rok wcześniej. W styczniu br. padł nawet miesięczny rekord produkcji z OZE należących do Enefit, wynoszący 165 GWh.
W 2019 roku odnawialne źródła należące do Enefit wyprodukowały rekordowy wolumen 1,2 TWh energii elektrycznej, czyli dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Około 85 proc. energii elektrycznej wytworzonej w ubiegłym roku przez estońską firmę pochodziło z farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, których roczna produkcja przekroczyła 1 TWh.
Oprócz energii pochodzącej z 20 farm wiatrowych zlokalizowanych w Estonii i na Litwie, na wyniki produkcji Enefit Green wpływa także działalność 26 farm słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz hybrydowej instalacji OZE na wyspie Ruhnu.
W nadchodzących latach największy potencjał rozwoju energetyki wiatrowej Eesti Energia dostrzega głównie na Litwie. Obecnie w portfolio inwestycji rozwijanych przez Grupę na litewskim rynku znajdują się trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 350 MW.
Z kolei w Estonii Enefit Green realizuje cztery projekty wiatrowe: dwie morskie farmy wiatrowe, farmę wiatrową składającą się z maksymalnie 30 turbin wiatrowych w Risti w prowincji Läänemaa oraz park składający się z maksymalnie 10 turbin wiatrowych w gminie Saarde w prowincji Parnawa. Ponadto, Estończycy chcą kontynuować budowę farmy wiatrowej w estońskiej gminie Tootsi, jeśli uda się jej pozyskać grunt pod budowę w drodze aukcji.
Farmy fotowoltaiczne w Polsce
Produkcję energii odnawialnej przez Enefit Green zwiększą także inwestycje w farmy fotowoltaiczne w Polsce. W połowie ubiegłego roku spółka nabyła 20 farm PV. Wszystkie uzyskały 15-letnie gwarancje na sprzedaż energii w aukcjach przeprowadzonych w latach 2016-17.
W efekcie łączna moc elektrowni słonecznych Enefit Green wzrosła do 26 MW, a do końca 2019 roku farmy słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wytworzyły 8,6 GWh energii elektrycznej.
Plany Enefit Green na 2020 roku zakładają dalsze zwiększanie mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych.
Jak informowała ostatnio spółka, w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwziene.pl, obecnie w Polsce działa 18 elektrowni fotowoltaicznych, które należą do Enefit Green. Ich łączna moc wynosi około 17,5 MW. W pierwszym kwartale tego roku ma nastąpić finalizacja przejęcia dwóch kolejnych instalacji PV o łącznej mocy 1,6 MW.
W ciągu kolejnych trzech lat Eesti Energia, do której należy Enefit Green, planuje rozwijać projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 50-80 MW.
Działalność spółki Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 r.
Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią.
Firma powstała w 1939 r. i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.
W 2019 r. przychody ze sprzedaży Eesti Energia sięgnęły 956 mln euro, a EBITDA była równa 260 mln euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy wyniosła 5,5 TWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.