Kolejna turbina wykorzystująca energię pływów morskich

Kolejna turbina wykorzystująca energię pływów morskich
Simec Atlantis

Szkocka firma Simec Atlantis poinformowała o zainstalowaniu u wybrzeży Chin ogromnej podmorskiej turbiny, która będzie wykorzystywać energię pływów morskich i która została wyprodukowana w chińskim mieście Wuhan.

Morska turbina, której moc wynosi 500 kW, a średnica łopat wirnika sięga 18 metrów, została zainstalowana u wybrzeży Chin, w pobliżu miasta Zhoushan.

Za inwestycją stoi brytyjska firma Simec Atlantis, która przy tym projekcie współpracowała z chińskimi partnerami China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) oraz China Three Gorges (CTG). Ta ostatnia firma jest większościowym udziałowcem farm wiatrowych, które w naszym kraju wybudował portugalski koncern energetyczny EDPR.

REKLAMA

Simec Atlantis rozwija projekty podmorskich elektrowni na około 1 GW. Cele firmy to uruchomienie do 2021 roku mocy rzędu 250 MW.

Technologią, na której rozwoju skupia się mająca siedzibę w Edynburgu, jest energetyka pływów morskich.

Brytyjska firma jest większościowym udziałowcem w jak dotąd największym na świecie projekcie wykorzystującym energię pływów morskich, który został zrealizowany w cieśninie Pentland Firth w północnej części Szkocji.

Moc turbin uruchomionych w ramach projektu MayGen wynosi 6 MW i ma to być wstęp do realizacji znacznie większego projektu, którego moc sięgnie docelowo 86 MW.

REKLAMA

Turbiny zainstalowane u wybrzeży Szkocji mają jednostkową moc 1,5 MW, a średnica łopat wirnika wynosi 16 metrów.

W ubiegłym roku turbiny składające się  na pierwszy etap projektu MayGen wytworzyły w sumie 13,8 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 3,8 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Obecnie Simec Atlantis jest w trakcie konstrukcji jeszcze większych turbin, których jednostkowa moc wyniesie 2 MW i których średnica łopat wirnika ma sięgać 20-24 metrów, co ma zwiększyć efektywność i uzyski energii.

Jednocześnie w celu zredukowania kosztów inwestycji rozwijana jest koncepcja połączenia wielu turbin i przesyłanie energii na ląd za pomocą pojedynczego kabla.

Po sukcesie pilotażu zrealizowanego u wybrzeży Szkocji Simec Atlantis zdobył zamówienia na budowę kolejnych turbin wykorzystujących energię pływów morskich – m.in. z Francji i Indonezji, Japonii i Chin.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.