Litwa zaczyna uwalnianie cen energii. Trzy etapy

Litwa zaczyna uwalnianie cen energii. Trzy etapy
Žigimantas Vaičiūnas. Fot. WindEurope

Litewski parlament uchwalił ustawę wprowadzającą harmonogram uwalniania cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Proces będzie wdrażany stopniowo. Już wcześniej Litwini uwolnini ceny energii dla przedsiębiorstw.

Litewski minister energii Žigimantas Vaičiūnas podkreśla, że uwalniając ceny energii, Litwa wypełni swoje zobowiązania unijne i idzie w ślady innych państw Unii Europejskiej, które już do tego doprowadziły.

– Do tej pory rynek energetyczny był monopolistyczny i charakteryzowały go tylko minimalne możliwości konkurencji. Teraz tworzymy warunki konkurencji, które są przyjazne odbiorcom. Wraz z pojawieniem się rosnącej grupy sprzedawców energii, odbiorcy otrzymają lepszą jakość usług i nowe możliwości. Wraz z rozwojem rynku energii elektrycznej, monopol na jej dostawy staje się przeszkodą w budowaniu oferty ukierunkowanej na odbiorcę energii. Jest więc najwyższy czas, aby wykonać ten krok – komentuje Žigimantas Vaičiūnas.

REKLAMA

Obecnie niemal wszystkie gospodarstwa domowe na Litwie są obsługiwane przez jednego sprzedawcę energii, którym jest państwowy koncern energetyczny Ignitis. Natomiast ceny energii są wyznaczane przez krajowego regulatora NERC przynajmniej raz na pół roku.

Zgodnie z regulacjami przyjętymi przez władze Litwy, uwalnianie cen energii elektrycznej w tym kraju rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku. Od tego czasu ceny energii zostaną uwolnione dla gospodarstw domowych konsumujących w skali roku powyżej 5 MWh energii elektrycznej. Takich odbiorców jest na Litwie około 90 tys., co stanowi 5 proc. ogólnej liczby odbiorców energii w litewskiej „taryfie G”.

Rok później, z dniem 1 stycznia 2022 roku, ceny energii zostaną uwolnione w przypadku gospodarstw domowych konsumujących w skali roku więcej niż 1 MWh energii elektrycznej. Jest ich na Litwie około 720 tysięcy, co stanowi 43 proc. odbiorców zaliczanych do gospodarstw domowych.

Ostatni etap uwalniania cen zostanie przeprowadzony z początkiem 2023 roku i obejmie gospodarstwa domowe odbierające rocznie mniej  niż 1 MWh energii elektrycznej. Liczbę takich podmiotów szacuje się na Litwie na 870 tysięcy, co stanowi 52 proc. odbiorców zaliczanych do gospodarstw domowych.

REKLAMA

Wyjątkiem w procesie uwalniania cen energii będą gospodarstwa domowe zaliczane do tzw. odbiorców wrażliwych. W ich przypadku, niezależnie od zużycia energii, ceny zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2023 r.

Opłaty za dystrybucję energii będą nadal regulowane, uwolniona zostanie jedynie cena energii stanowiąca w przypadku litewskich gospodarstw domowych przeciętnie 48 proc. kosztów zużycia energii.

Nowelizacja litewskiego prawa energetycznego zakłada także utworzenie internetowej platformy, która ułatwi dostęp do informacji na temat rynku energii i dostępnych ofert.

Jednocześnie wraz z uwalnianiem cen energii Litwini zapowiadają wprowadzenie inteligentnych liczników, podkreślając, że ich zastosowanie umożliwi odbiorcom energii lepszy dostęp do danych o zużyciu energii, a to pozwoli na bardziej optymalny dobór sprzedawcy energii.

Litewskie ministerstwo energii podkreśla, że uwolnienie cen energii dla gospodarstw domowych wynika z unijnych zobowiązań, które nakładają na kraje Unii Europejskiej obowiązek przeprowadzenia takiego procesu. Wcześniej wykonały go pozostałe państwa bałtyckie. Estonia uczyniła to już w 2013 roku, a Łotwa poszła w jej ślady w roku 2015.

Litwini mają już za sobą uwolnienie cen energii dla przedsiębiorstw. Ten proces był również wdrażany stopniowo, podobnie jak będzie to teraz przebiegać w przypadku gospodarstw domowych. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.