Ponad połowa zielonej energii w miksie Eesti Energia

Ponad połowa zielonej energii w miksie Eesti Energia
Eesti Energia

Najniższa cena energii elektrycznej od dekady spowodowała spadek obrotów i zysku Eesti Energia w pierwszym kwartale 2020 r. Jednocześnie nastąpiła zmiana w strukturze produkcji. Po raz pierwszy wolumen energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych przewyższył wolumen energii z łupków bitumicznych.

Eesti Energia, do której należy działająca na polskim rynku spółka Enefit, jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i obrotem energią.

Firma powstała  w 1939 r. i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc, a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

REKLAMA

W 2019 r. przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 956 mln euro, a EBITDA była równa 260 mln euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 5,5 TWh.

W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku obroty Grupy spadły o 16 proc. do 227 mln euro. EBITDA wyniosła 50 mln euro (spadek o 41 proc.), a strata netto wyniosła 2 mln euro. W tym samym okresie ubiegłego roku zysk netto był równy 9,5 mln euro.

Jak ocenia zarząd Eesti Energia, na wyniki finansowe miała wpływ nadzwyczajna sytuacja – spadek zużycia energii elektrycznej z powodu najcieplejszej zimy półwiecza połączony z niekorzystnym wpływem kryzysu związanego z koronawirusem na zużycie energii elektrycznej i ropy oraz niskie ceny energii elektrycznej.

REKLAMA

Dodatkowym czynnikiem były niskie ceny rynkowe energii elektrycznej na giełdzie Nord Pool spowodowane bardzo wysokim poziomem wód w krajach skandynawskich.

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku Eesti Energia sprzedała 2 TWh energii elektrycznej w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Szwecji i Finlandii, czyli dwa razy więcej niż wyniosła własna produkcja. Z powodu niskiej ceny rynkowej energii elektrycznej i wysokiej ceny uprawnień do emisji CO2, produkcja energii elektrycznej spadła w ciągu roku o 57 propc. do 1 TWh.

W efekcie energia elektryczna ze źródeł odnawialnych stanowiła połowę wyprodukowanej energii elektrycznej przez Grupę w I kwartale br. Wzrost o 14 proc. w skali roku był spowodowany korzystnymi warunkami wiatrowymi i wysoką sprawnością elektrowni wiatrowych. Pozostała część wyprodukowanego wolumenu energii elektrycznej pochodziła z łupków bitumicznych, gazu łupkowego i odpadów.

W pierwszym kwartale 2020 r. emisja CO2 przez Eesti Energia spadła o 65 proc. do poziomu 0,9 mln ton. W ciągu dwóch lat emisje dwutlenku węgla zmniejszyły się prawie czterokrotnie, co – jak podkreśla Eesti Energia – uczyniło z Estonii najszybciej ograniczające emisję dwutlenku węgla państwo w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.