Dąbrowski: PGE czuje się zobowiązana do rozwoju OZE

Dąbrowski: PGE czuje się zobowiązana do rozwoju OZE
Wojciech Dąbrowski

W komunikacie na temat wyników za pierwszy kwartał 2020 r. prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreśla, że kierowany przez niego koncern energetyczny będzie stawiać na odnawialne źródła energii.

Przed Polską konkretne wyzwania i cele. PGE, jako integralna część krajowego ekosystemu energetycznego, czuje się zobowiązana, aby rozwijać zielony kierunek i inwestować w odnawialne źródła energii – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Kończymy budowę lądowych farm wiatrowych o mocy 100 MW. Kontynuujemy również prace związane z realizacją Programu PV. Intensyfikujemy także prace nad projektem gazowym w Elektrowni Dolna Odra, by być gotowym do realizacji naszych zobowiązań względem Krajowego Systemu Energetycznego od 2024 roku. Ale przede wszystkim skupiamy swoje siły na morskich farmach wiatrowych, które na zawsze zmienią obraz polskiej energetyki, nie tylko w wymiarze naszej Grupy, ale również całej polskiej gospodarki – dodaje Wojciech Dąbrowski.

REKLAMA

Obecnie PGE finalizuje prace przy budowie lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 97 MW. Projekt, którego zakończenie planowane jest na ten kwartał, pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 proc. do 647 MW, umacniając Grupę na pozycji lidera krajowego rynku OZE.

PGE zaczyna też pierwsze inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Plan w tym zakresie to wybudowanie instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku na gruntach własnych oraz na terenach partnerów biznesowych.

Ponadto PGE szykuje projekty w morskiej energetyce wiatrowej. W pierwszym etapie programu offshore Polska Grupa Energetyczna przewiduje budowę do końca przyszłej dekady morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW.

Zgodnie z założeniami, energia z pierwszej farmy wiatrowej o mocy 1 GW popłynie w 2025 r., a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji.

Wczoraj PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2020 roku.

W tym czasie raportowana EBITDA Grupy PGE spadła o 2 proc., osiągając poziom 1,8 mld zł – jak dodaje PGE – „pomimo presji rynkowej na źródła konwencjonalne oraz wpływu warunków pogodowych”.

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi negatywnie na wynik miały być koszty emisji CO2 wyższe o około 650 mln zł rok do roku, niższy wolumen produkcji na węglu brunatnym (spadek rok do roku o 1,7 TWh), a także mniejsza sprzedaż ciepła (spadek o 1,1 PJ ze względu na wyższe średnie temperatury zewnętrzne).

REKLAMA

Czynniki te zostały zniwelowane głównie poprzez produkcję z nowych bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole, skutkującą dodatkowym wolumenem 1,8 TWh w porównaniu do I kwartału 2019 roku, a także przez wyższą średnią zrealizowaną cenę energii w segmencie Energetyka Konwencjonalna.

Zysk EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna był na poziomie 497 mln zł, co oznacza spadek o 27 proc. rok do roku, a w segmencie Ciepłownictwo zysk EBITDA wyniósł 342 mln zł i był niższy o 13 proc. rok do roku.

Produkcja energii elektrycznej netto w I kwartale 2020 roku w jednostkach wytwórczych Grupy PGE wyniosła 15,4 TWh, w tym 7,2 TWh z węgla brunatnego (spadek o 19 proc.) i 5,7 TWh z węgla kamiennego (wzrost o 28 proc. wsparty produkcją z nowych bloków w Elektrowni Opole). 

PGE odnotowała wyższy wynik w segmencie Energetyki Odnawialnej. Zysk EBITDA wyniósł 193 mln zł, co oznacza wzrost o 17 proc. rok do roku. Miało to być efektem głównie zwiększonej produkcji z farm wiatrowych, która wyniosła 0,5 TWh, co oznacza wzrost o 19 proc. rok do roku.

W raportowaym okresie wzrosło również wytwarzanie w elektrowniach szczytowo-pompowych (wzrost o 29 proc. w stosunku rocznym) i z biomasy (o 33 proc. rok do roku). W tym samym okresie produkcja energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe wyniosła 1,4 TWh i była na porównywalnym poziomie rok do roku (spadek o 1 proc.).

Wyższy kwartalny wynik PGE odnotowała także w segmence Obrót. Zysk EBITDA wyniósł 218 mln zł i był wyższy o 52 proc. rok do roku – głównie w związku z wyższymi uzyskanymi marżami w taryfach biznesowych.

Wolumen dystrybucji wyniósł 9,2 TWh (spadek o 1 proc.), a sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców finalnych wyniosła 10,7 TWh (spadek o 6 proc. związanyze strategią handlową koncentracji na kliencie wysokomarżowym). Wolumen sprzedaży ciepła wyniósł 19,8 PJ (spadek o 5 proc. ze względu na wyższe temperatury).

PGE podkreśla, że na razie wpływ pandemii na wynik za pierwszy kwartał był ograniczony. – Efekt spadku zużycia energii elektrycznej i jego wpływ głównie na sprzedaż energii elektrycznej znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach kolejnych okresów – komentuje Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nakłady inwestycyjne Grupy PGE spadły w I kwartale 2020 r. o 5 proc. w stosunku rocznym i osiągnęły wartość około 957 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.