Axpo Polska: Potrzebne nowe moce w systemie energetycznym

Axpo Polska: Potrzebne nowe moce w systemie energetycznym
LitPol Link

Przed tygodniem ulewne deszcze spowodowały ograniczenie produkcji energii w Elektrowni Bełchatów. W innych elektrowniach doszło do serii awarii. Wydarzenia te wpłynęły na drastyczny, choć chwilowy wzrost cen energii do blisko 1300 zł/MWh.

W nocy z 21 na 22 czerwca ulewne deszcze doprowadziły do zalania największej elektrowni węglowej w Europie – Elektrowni Bełchatów. Woda unieruchomiła taśmociągi z węglem, co spowodowało wyłączenie czterech bloków energetycznych.

Do awarii doszło też w innych elektrowniach, m.in. – Kozienice, Jaworzno czy Włocławek. Ograniczona przez żywioł produkcja nie była w stanie pokryć zapotrzebowania na energię, przez co jej cena na rynku bilansującym skoczyła 22 czerwca do blisko 1300 zł/MWh.

REKLAMA

W odpowiedzi na sytuację sprzed tygodnia eksperci firmy Axpo Polska zwracają uwagę na konieczność przyspieszenia prac nad rozwojem nowych mocy w krajowym systemie energetycznym, które będą bazować na odnawialnych źródłach energii oraz na blokach gazowych.

REKLAMA

Bartłomiej Faracik z Axpo Polska komentuje, że jednoczesne ubytki mocy w wielu elektrowniach węglowych przełożyły się na obawy o stabilność systemu energetycznego oraz nagły wzrost cen na rynku bilansującym, rynku dnia następnego oraz rynku terminowym.

Problemy techniczne i wzrost cen okazały się krótkotrwałe, ale przypomniały o konieczności dalszej transformacji polskiego rynku energii. W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego konieczne jest przyspieszenie rozwoju nowych mocy tj. OZE oraz jednostek gazowych, integracji z rynkami ościennymi i budowa magazynów energii. Równie ważne są działania po stronie popytu na energię elektryczną, czyli efektywność energetyczna oraz Demand Side Response (DSR) – mówi Bartłomiej Faracik.

– Uczestnicy rynku muszą też zwrócić większą uwagę na zarządzanie ryzykiem i odpowiednie zabezpieczanie ekspozycji na rynku energii, który z natury jest zmienny i zależny od trudnych do przewidzenia czynników zewnętrznych, np. sytuacji meteorologicznej. Przypomnę, że dwa miesiące temu większość osób przewidywała suszę, a okazało się, że problemy systemowe zostały spowodowane przez nadmierne opady – dodaje ekspert Axpo Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.