Nowe propozycje rządu: Koncesja od 1 MW, wsparcie do 2045 r.

Nowe propozycje rządu: Koncesja od 1 MW, wsparcie do 2045 r.
Unisun

Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Znajdziemy w nim rozwiązania, które ułatwią prowadzenie procesu inwestycji w instalacje o mocy do 1 MW. Brakuje natomiast nowych rozwiązań dla energetyki prosumenckiej, których wprowadzenie do ustawy o OZE sygnalizowali wcześniej urzędnicy Ministerstwa Rozwoju.

Zaproponowana nowelizacja koncentruje się na kilku obszarach – zwiększeniu maksymalnej mocy instalacji OZE, dla której nie będzie wymagane uzyskanie koncesji, zmianie definicji małej instalacji OZE, co ma związek z pierwszym obszarem, a także przedłużeniu terminów obowiązywania systemów wsparcia, z których korzystają producenci zielonej energii. Autorzy nowelizacji zwrócili też uwagę na obecne przepisy dotyczące planowania przestrzennego, które mogą komplikować proces inwestycji w OZE.

Ważną regulacją dla inwestorów działających zwłaszcza na krajowym rynku fotowoltaicznym, realizujących obecnie setki projektów w segmencie do 1 MW, jest zapisana w projekcie nowelizacji propozycja podniesienia górnej mocy instalacji, dla których nie będzie wymagane uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii.

REKLAMA

Obowiązek uzyskania wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji obecnie funkcjonuje dla instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, a obowiązek uzyskania koncesji od mocy zainstalowanej 500 kW i powyżej.

Projektowana regulacja ma na celu zniesienie obowiązku uzyskiwania koncesji dla instalacji OZE o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW.

Co ciekawe, propozycja Ministerstwa zakłada, że jesli Urząd Regulacji Energetyki nie dokona w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji, po upływie 28 dni od złożenia wniosku inwestor będzie mógł rozpocząć wytwarzanie energii. Termin na dokonanie wpisu URE będzie mógł jednak wydłużyć, wzywając do uzupełnienia wniosku.

Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o OZE, w przypadku złożenia niekompletnego wniosku, niezawierającego informacji i załączników wymienionych w ustawie, URE wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, a nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.

Nowelizacja ma ponadto spowodować przeniesienie „z urzędu” przedsiębiorców posiadających koncesję, a których instalacje spełnią nowe warunki określone dla małej instalacji, do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.

Jak podkreślają autorzy projektu nowelizacji, przyczyni się to również do zmniejszenia obowiązków Urzędu Regulacji Energetyki, który odpowiada za wydawanie koncesji.

REKLAMA

Autorzy nowelizacji ustawy o OZE zapisali w niej także przedłużenie do połowy 2045 roku maksymalnego okresu obowiązywania: 1) mechanizmu rozliczeń „opustu” w ramach systemu prosumenckiego; 2) zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej przez mikroinstalacje OZE działające poza systemem prosumenckim; 3) obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemów FIT/FIP; 4) obowiązku zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w systemie aukcyjnym.

Ministerstwo Klimatu zaznacza, że przedłużenie możliwości udzielenia pomocy publicznej w ramach w/w mechanizmów liczy się nie z maksymalnym terminem realizacji zawartego w nim obowiązku, a maksymalnym terminem udzielenia pomocy publicznej. Stąd zgodnie z projektowaną zmianą maksymalny termin udzielenia pomocy publicznej w ramach systemu aukcyjnego oraz systemów FIT/FIP ma zostać przedłużony z 30 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2026 r., czyli o 5 lat.

Warunkiem wydłużenia terminów jest uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach z rynkiem wewnętrznym albo uznania przez Komisję Europejską, że zmiany w tych przepisach nie stanowią nowej pomocy publicznej.

Ministerstwo proponuje ponadto określenie długoterminowego harmonogramu udzielania wytwórcom OZE wsparcia w systemie aukcyjnym o cztery kolejne lata. Ten cel ma zostać osiągnięty przez wprowadzenie delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia określającego ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w latach 2022–2026. MK zastrzega, że ilość i wartość sprzedanej energii nie będą mogły zostać zmniejszone.

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o OZE zwrócili ponadto uwagę na konieczność zmiany przepisów ustawy o planowaniu przestrzennym. Więcej na ten temat w artykule: Ważne zmiany w inwestycjach w PV. Ministerstwo pójdzie na rękę inwestorom.

W projekcie ustawy brakuje natomiast propozycji dla energetyki prosumenckiej w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego, których wprowadzenie sygnalizowali wcześniej w tym roku urzędnicy Ministerstwa Rozwoju.

Ministerstwo Klimatu zakłada, że zaproponowana nowelizacja ustawy o OZE wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.