Dotacje z Mojego Prądu także na pompy ciepła i magazyny energii

Dotacje z Mojego Prądu także na pompy ciepła i magazyny energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Jak wynika z informacji, które uzyskał portal Gramwzielone.pl, Ministerstwo Klimatu pracuje nad możliwością włączenia pomp ciepła i magazynów energii do programu Mój Prąd. Wcześniej dotacje z tego programu obok mikroinstalacji fotowoltaicznych będzie można pozyskać także na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Zapytaliśmy też Ministerstwo Klimatu, czy w związku z planowanymi zmianami zostanie zwiększony budżet programu.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o planowane zmiany w programie Mój Prąd Ministerstwo Klimatu, poinformowało, że trwają prace analityczne nad rozwiązaniami dotyczącymi włączenia do niego pomp ciepła i magazynów energii.

W ostatnim czasie minister klimatu Michał Kurtyka w swoich wypowiedziach na temat czekających nas zmian w energetyce wskazywał wielokrotnie na kierunek, zgodnie z którym gospodarstwa domowe będą budować swoją niezależność energetyczną w oparciu o trzy główne komponenty – domowe instalacje fotowoltaiczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych i pompy ciepła, których koszty eksploatacji mogą być pomniejszane dzięki autokonsumpcji energii produkowanej z domowej fotowoltaiki.

REKLAMA

Obecnie gospodarstwa domowe mogą już korzystać z dotacji na montaż pomp ciepła w innym rządowym programie Czyste Powietrze.

W nowej edycji tego programu, realizowanej od połowy maja 2020 roku, w której dofinansowanie jest przyznawane już tylko w formie dotacji, można je pozyskać także na domową instalację fotowoltaiczną. Warunki dotacji są takie same jak w programie Mój Prąd.

Podstawowy poziom dofinansowania w Czystym Powietrzu, w wysokości maksymalnie 20 tys. zł.,  jest przyznawany przy dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł. Dodatkowo podwyższoną dotację – nawet do 32 tys. zł – będzie mogło uzyskać gospodarstwo domowe wieloosobowe przy dochodach miesięcznych do 1400 zł netto na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego do 1960 zł netto na osobę.

Dotychczas gospodarstwa domowe w Polsce nie mogły natomiast pozyskać dofinansowania na domowe magazyny energii. Pierwszym rządowym programem, w którym umożliwiono pozyskanie dotacji na takie urządzenia, był program Agroenergia. Ten program został jednak ograniczony do właścicieli gospodarstw rolnych, a dotychczas NFOŚiGW nie przyznał jeszcze żadnej dotacji z Agroenergii na projekt, który zakładałby montaż magazynu energii.

Podjęcie prac nad uruchomieniem nowego mechanizmu wsparcia inwestycji w domowe magazyny energii sugerowało Ministerstwo Rozwoju pod kierownictwem odchodzącej z rządu Jadwigi Emilewicz. Teraz wiadomo, że nad włączeniem tych urządzeń do dotacji z Mojego Prądu pracuje resort klimatu.

Ministerstwo Klimatu jednocześnie potwierdziło, że trwają ostatnie prace nad włączeniem do Mojego Prądu domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, o które program zostanie rozszerzony w pierwszej kolejności.

Na razie Ministerstwo nie informuje jednak jeszcze, kiedy będą wprowadzane zmiany w programie Mój Prąd, ani jakie mogą być warunki dofinansowania na nowe urządzenia.

Resort kierowany przez Michała Kurtykę ponadto nie podjął jeszcze decyzji co do zwiększenia budżetu programu, w którym wobec ogromnego zainteresowania dotacjami na domową fotowoltaikę pozostaje coraz mniej pieniędzy.

Wraz z kurczeniem się funduszy w Moim Prądzie rośnie niepewność wśród firm montujących instalacje fotowoltaiczne i wśród potencjalnych inwestorów co do przyszłości tego programu, a zapowiadane włączenie do programu nowych urządzeń jeszcze potęguje tę niepewność.  

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Obecny budżet programu Mój Prąd, który został początkowo ustalony na poziomie 1 mld zł wobec utrzymującego się ogromnego zainteresowania dotacjami na domową fotowoltaikę może wyczerpać się już za kilka miesięcy – i to bez dokładania do niego dodatkowych możliwości dofinansowania.

Z informacji, które otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynika, że od startu programu Mój Prąd we wrześniu 2019 roku dofinansowanie z niego przeznaczono już na ponad 77 tys. instalacji fotowoltaicznych. Łączna kwota wydanych środków przekracza już 387 mln zł.

Natomiast złożonych wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne jest już ponad 155 tys. na łączną kwotę dofinansowania 775 mln zł. Dla kolejnych beneficjentów Mojego Prądu pozostaje więc jeszcze 225 mln zł.

Aktualny, drugi nabór wniosków o dotacje w programie Mój Prąd skończy się 18 grudnia. Kolejny powinien wystartować z początkiem przyszłego roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.