Energia odnawialna zasili polskie uczelnie

Energia odnawialna zasili polskie uczelnie
Suez Zielona Energia

W przyszłym roku 13 polskich uczelni będzie korzystać zasilać energia elektryczna pochodząca wyłącznie z OZE. Ekologiczny prąd dostarczy firma Suez Zielona Energia z Poznania, która wytwarza energię z odpadów.

Zakończył się przetarg na dostawę energii dla kilkunastu uczelni. Politechnika Wrocławska jako reprezentant konsorcjum podpisała z firmą Energia Polska umowę, dzięki której już od początku 2021 roku uczelnie będą zasilane zieloną energią.

Prawie 100 GWh, na które zapotrzebowanie zgłosiły uczelnie, dostarczy Suez Zielona Energia z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Taka ilość prądu odpowiada konsumpcji energii ok. 35 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Z energii w ramach umowy skorzystają: Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o., Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, a także Uniwersytet Zielonogórski.

Skąd ekologiczna energia?

Komentując podpisanie umowy, Energia Polska powołuje się na raporty Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że każdy mieszkaniec Polski wytworzył w 2019 roku średnio 332 kg odpadów. W skali kraju w 2019 roku zebranych zostało 12,8 mln ton odpadów komunalnych, z czego ok. 5,5 mln ton odpadów, czyli aż 43%, przeznaczono do składowania.

REKLAMA

Alternatywnym rozwiązaniem, znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska, są projekty takie jak zbudowana dzięki inicjatywie Miasta Poznań Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, która od 2016 roku skutecznie przyczynia się do zmniejszania ilości odpadów poddawanych składowaniu.

Dzięki dopracowanym procesom termicznego przekształcania „rozwiązany” jest problem frakcji resztkowej odpadów komunalnych, do atmosfery trafia praktycznie całkowicie oczyszczone powietrze.

Dzięki Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych o wydajności 210 tys. ton odpadów rocznie, o referencyjnej wartości opałowej 8,4 MJ/kg, możliwe jest zagospodarowanie frakcji resztkowej odpadów komunalnych i przetworzenie ich w energię elektryczną i cieplną.

Co ciekawe, pozostałości poprocesowe, czyli żużle powstające w wyniku spalania i pyły z oczyszczania spalin, są odpowiednio zagospodarowywane na terenie instalacji i poddawane procesom odzysku. W instalacji odzyskuje się z żużli metale żelazne i nieżelazne, a pozostała frakcja może być wykorzystana jako domieszka do kruszywa budowlanego. Z kolei pyły mogą być użyte jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli.

Energia Polska od samego początku swojej działalności skupia się na budowaniu portfela energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Aż 80 proc. energii sprzedawanej przez tę firmę pochodzi z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.