Hale FM Logistic zasili zielona energia

Hale FM Logistic zasili zielona energia
FM Logistic

FM Logistic CE, czołowy operator logistyczny w regionie Europy Środkowej, robi poważny krok w kierunku przejścia na zieloną energię. W przyszłym roku na jego halach mieszczących się w Polsce zostaną zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne.

Od 2021 roku wszystkie obiekty magazynowe FM Logistic CE w centralnej części Europy będą wykorzystywać tylko energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a w dalszej perspektywie 1/5 zapotrzebowania na energię mają pokrywać instalacje fotowoltaiczne.

Po raz pierwszy zasilanie zieloną energią elektyczną FM Logistic CE przetestował na Słowacji, gdzie już w 2019 roku firma zawarła umowę z dostawcą energii Slovenské Elektrárne. W ubiegłym roku rozwiązanie to wdrożono również w Polsce na platformie logistycznej w Błoniu. Dzięki zakupowi zielonej energii od lokalnego dostawcy, Błonie-Pass Strefa Przemysłowa Leszek Mirkowicz, operator zredukował emisję CO2 na tym obiekcie w 2020 aż o 3,5 tysiąca ton.

REKLAMA

W 2021 roku zasilanie energią odnawialną mają zyskać kolejne obiekty magazynowe FM Logistic CE w Polsce i Czechach. W tym celu w Polsce operator zawarł umowę na zakup zielonej energii od PGE. Łączny wolumen energii elektrycznej dostarczanej do polskich platform FM Logistic będzie wynosić rocznie około 14 GWh.

W Czechach projekt ruszy we współpracy z firmą Pražská Energetika a.s. W tym przypadku ponadto planowane jest zmniejszenie zużycia energii z 2761 MWh do 2683 MWh w 2021 r., czyli o ok. 3 proc.

Zakontraktowana zielona energia pokryje całkowite zużycie energii elektrycznej wszystkich obiektów logistycznych, które w Europie Środkowej posiada FM Logistic. 

REKLAMA

Dodatkowo w przyszłym roku w dwóch lokalizacjach FM Logistic CE w Polsce planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych. Na dachach biura głównego we Mszczonowie pojawi się instalacja o mocy 44,5 kWp, a na dachach obiektu w Błoniu powstanie system PV o mocy 450 kWp.

Fotowoltaika ma zwiększyć niezależnoć energetyczną obiektów i pozwoli ograniczyć pobór energii z sieci – we Mszczonowie średnio o 13,5 proc., a w Błoniu o 12,5 proc.

Spółka podkreśla, że korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł nie tylko poprawia środowiskowe wskaźniki firmy, ale otwiera też drzwi do realizacji kolejnych proekologicznych projektów – m.in. związanych z powiększeniem floty pojazdów elektrycznych czy z produkcją wodoru.

FM Logistic Central Europe jest częścią Grupy FM, globalnego lidera rozwiązań logistycznych powstałego we Francji, obecnego na 3 kontynentach, w 14 krajach na świecie. W regionie Centralnej Europy firma działa w 4 krajach: w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

FM Logistic CE posiada 17 platform logistycznych, 30 magazyny przeładunkowe i zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników. Dysponuje łącznie ponad 750 tys. m2 powierzchni magazynowej, tworząc ponad 1 mln miejsc paletowych, a także posiada flotę ok. 2,5 tys. pojazdów. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.